Obecnie styl art deco jest bardzo ceniony. Obrazują to zawrotne ceny, jakie osiągają reprezentujące go meble i działa sztuki na rozmaitych aukcjach. Choć historia tego stylu sięga niemalże stu lat, nadal nie traci on na aktualności i atrakcyjności. Doskonale łączy on bowiem tradycję z nowoczesnością. Kiedy narodziła się ta estetyka urządzania wnętrz i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Narodziny stylu

Styl art deco narodził się jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej, rozkwitał w latach 20 i stopniowo był wypierany w latach 30. Fakt ten nie przeszkodził jednak nazywać art deco „stylem lat 30”. Jako pierwsza estetyka w dziejach Ziemi podbił on dosłownie cały świat, od Nowego Yorku, przez Moskwę, po Szanghaj, Hongkong oraz Tokio, gdzie do dziś możemy oglądać utrzymany w tej stylistyce pałac księcia Asaki. Estetyka ta zrodziła się z przesytu formami secesji, która w latach 1890-1914 w radykalny sposób opanowała wszystkie dziedziny sztuki czystej, rzemiosła artystycznego oraz rodzącego się właśnie wzornictwa przemysłowego. W tych okolicznościach twórcy estetyki art deco świadomie podjęli próbę wykreowania nowego stylu – jeszcze bardziej powszechnego niż secesja.

Art deco – cechy charakterystyczne

W nowej stylistyce uroda przedmiotu nie miała dominować nad jego funkcją, lecz przeciwnie – z funkcji tej wypływać i ją dopełniać. Jakie są zatem typowe cechy stylistyki art deco? Zasadniczą rolę odgrywa w niej geometria, dość jednak zróżnicowana. W modzie na równi z kształtem prostokąta jest okrąg. Choć więc w stylu tym dominują formy graniaste o ostrych lub ściętych kantach, to znaczną rolę odgrywają też obłości– od stolików o okrągłych blatach, przez łukowate biurka, po fotele na planie koła i bębnowe szafki. Powierzchnie mebli są przeważnie politurowane, co uwypukla dekoracyjny rysunek szlachetnych fornirów krajowych i egzotycznych. Charakterystyczne dla wspomnianego stylu są meble do siedzenia i spania – a zwłaszcza kanapy, otomany i tapczany – obudowane systemem półek i szafek. Motywy zdobnicze pojawiające się na tkaninach w tej estetyce, występują w powtarzalnych i symetrycznych układach. Same materiały mają zaś nasycone, żywe barwy. A oto kilka przykładów wnętrz w stylu art deco:

Biuro słynnego detektywa Herculesa Poirota utrzymano w stylu art deco

Biuro słynnego detektywa Herculesa Poirota utrzymano w stylu art deco (Źródło: pinterest.com)

Jadalnia we wspomnianej stylistyce

Jadalnia we wspomnianej stylistyce (Źródło: grupainterio.pl)

Lampa z okresu międzywojennego

Lampa z okresu międzywojennego (Źródło: antykiszewska.pl)

 

Witryna art deco

Witryna (Źródło: pinterest.com)

Art deco to styl łączący w sobie nutkę tradycji z elementami nowoczesności. To doskonała estetyka dla tych z nas, które cenią sobie prostą elegancję ze smakiem przeszłości.