AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które uważane jest za chorobę naszych czasów. Jeszcze na początku ubiegłego wieku, zapadał na nią jedynie 1 procent mieszkańców świata. Dziś problem ten dotyczy nawet 1/3 naszej populacji. Czym charakteryzuje się przebieg tej choroby w okresie niemowlęcym, dziecięcym i dorosłym? Na to pytanie odpowie nam dzisiejszy post.

Okres niemowlęcy

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt zwykle (u 50 % małych pacjentów) trwa do drugiego roku życia. W przypadku najmłodszych chorych na skórze pojawiają się: grudki, strupy, nadżerki oraz rumienie z pęcherzykami. Co więcej, policzki bobasów z AZS wydają się być polakierowane, a ich włosy stają się matowe, cienkie i łamliwe. Fakt pojawienia się tej choroby w okresie niemowlęcym, w znacznej mierze zwiększa ryzyko późniejszego wystąpienia u dziecka także  innych schorzeń atopowych (np. astmy).

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt zwykle utrzymuje się do 2 roku życia

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt zwykle utrzymuje się do 2 roku życia (Źródło: www.cmpromed4kids.pl)

Dzieciństwo z AZS

Atopowe zapalenie skóry u dzieci zazwyczaj rozpoczyna się w wieku 3 lat i utrzymuje się do 11 roku życia. U starszych maluchów rzadko pojawiają się zmiany sączące. Częstsze są natomiast grudki i blaszki. Najbardziej widoczne są one na rękach, stopach, wokół nadgarstków i kostek. Poza tym, występują także na grzbietach dłoni, stóp oraz na zgięciach łokci i kolan. Zmiany skórne pozostawiają po sobie przebarwienia, które z czasem samoistnie znikają.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci starszych pojawia się m. in. na zgięciach łokci i kolan

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci starszych pojawiają się m. in. na zgięciach łokci i kolan (Źródło: www.wyborcza.pl)

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

AZS w wieku późniejszym najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i trwa już do końca życia.

AZS u nastolatki

Pierwsze objawy AZS wieku dorosłego mogą pojawić się w czasie dojrzewania (Źródło: www.dlakobiet24.pl)

U chorych naprzemiennie występują okresy wznowień i samoistnych reemisji objawów skórnych. Atopowe zapalenie skóry twarzy, szyi,  dekoltu, górnych części ramion i pleców, kończyn oraz grzbietowych powierzchni rąk i stóp (także palców) objawia się: szorstkością i suchością skóry, jej pogrubieniem i zbrązowieniem, a także pojawianiem się nacieków zapalnych, otarć naskórka i strupów (powstających wskutek drapania). Co więcej – u dorosłych i młodzieży z AZS – mogą pojawić się również  błyszczące, jakby polakierowane paznokcie oraz zmiany w postaci zlichenizowanych blaszek. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych objawia się także dokuczliwym uczuciem świądu, który wywołuje bezsenność, a co za tym idzie, zmęczenie i drażliwość. AZS może przyczynić się również do pojawienia się stanów depresyjnych.

Skóra atopowa

Skóra atopowa (Źródło: www.mojealergie.pl)

Atopowe zapalenie skóry może pojawiać się na wszystkich etapach życia. W każdym okresie charakteryzuje się nieco innymi objawami. O ile schorzenie to z czasem może minąć w przypadku najmłodszych pacjentów, u dorosłych zwykle utrzymuje się do końca życia. Bez względu na wiek, wszyscy chorzy na AZS powinni znajdować się pod kontrolą lekarza i starać się walczyć z objawami tej choroby.