Comiesięczne krwawienia dla większości kobiet, wiążą się z odczuwaniem pewnego dyskomfortu. Jednak u około 40 procent z nich, plamienia te współwystępują z naprawdę silnym bólem brzucha i innymi przykrymi objawami, które w skrajnych wypadkach, mogą nawet wykluczać takie osoby z jakiejkolwiek aktywności. Jeśli należymy do grona kobiet, dla których samo wspomnienie o zbliżającym się okresie, przywodzi na myśl najgorsze skojarzenia i obawy, koniecznie zapoznajmy się z poniższym artykułem. Omówimy w nim bowiem problem bolesnych miesiączek i odpowiemy sobie na kluczowe pytanie: jakie są sprawdzone, domowe metody na naprzykrzający się ból menstruacyjny?

Ciemne oblicze menstruacji…
Miesiączka może wywoływać nudności i wymioty, które utrudniają nam wykonywanie codziennych obowiązków

Miesiączka może wywoływać nudności i wymioty, które utrudniają nam wykonywanie codziennych obowiązków (Źródło: www.sezonzdrowia.pl)

U wielu kobiet – szczególnie młodych – menstruacja powoduje wystąpienie ciągłego lub nawracającego bólu w dolnej partii brzucha – zwanego bólem menstruacyjnym – który promieniuje na okolice lędźwiowe. Czym jest on spowodowany? Ból menstruacyjny wynika z kurczenia się mięśni macicy, w której dochodzi do złuszczania się błony śluzowej. Bólowi temu często towarzyszą również nieprzyjemne objawy, do jakich zaliczają się: bóle głowy, krzyża, brak apetytu, mdłości, wymioty, a nawet dolegliwości gastryczne (biegunki lub zaparcia). U niektórych kobiet – podczas pierwszego dnia miesiączki lub w ciągu kilku dni ją poprzedzających – natężenie bólu potrafi być naprawdę duże. Niemiłe objawy, wynikające z bolesnej menstruacji, zwykle łagodnieją drugiego dnia miesiączki, rzadko utrzymując się przez cały okres jej trwania.

Sposoby na ból menstruacyjny
Źródło: www.soszdrowie.pl

Ciepły termofor może nam pomóc w ukojeniu bólu menstruacyjnego (Źródło: www.soszdrowie.pl)

Co ważne, miesiączki – którym towarzyszą coraz to obfitsze krwawienia, gwałtownie wzmagające się bóle brzucha, wymioty, biegunki, a nawet omdlenia – stanowią sygnał ostrzegawczy, który koniecznie powinien być skonsultowany ze specjalistą. Taki rodzaj dolegliwości może bowiem świadczyć o poważnych chorobach, takich jak: chroniczne zapalenie przydatków, endometrioza, jak również o pojawieniu się mięśniaków w macicy. Zdiagnozowanie lub wykluczenie przez ginekologa tego rodzaju problemów, jest niezmiernie ważne, dlatego obserwując u siebie wyżej wymienione objawy, niezwłocznie zaplanujmy wizytę u lekarza. Jeśli jednak powodem naszego bólu miesiączkowego nie jest poważna choroba ginekologiczna, ale on sam utrudnia nam funkcjonowanie, możemy pokusić się o wdrożenie do swojego życia kilku domowych, sprawdzonych sposobów na ból menstruacyjny. O jakie metody chodzi? W trakcie bolesnej miesiączki pijmy dużo wody. Choć sposób ten nie usunie wszystkich nieprzyjemnych objawów menstruacji, pomoże nam złagodzić jej przebieg, wpływając na ograniczenie częstotliwości skurczów macicy. Drugim pomocnym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń (2 – 3 razy w tygodniu), zanim jeszcze pojawi się u nas miesiączka. Ciało będące w odpowiedniej kondycji fizycznej, lepiej radzi sobie ze znoszeniem jakichkolwiek niedogodności bólowych. W trakcie „tych dni” sprawdzą się u nas także gorące kąpiele, zakładanie długich i ciepłych spodni oraz kładzenie termoforu na obolałym brzuchu. Wytworzone w ten sposób ciepło, rozluźni bowiem nasze mięśnie, które staną się wówczas mniej podatne na skurcze. Bardzo efektywną  – a zarazem naturalną – metodą na ograniczenie bólu menstruacyjnego podczas okresu, jest picie naparów ziołowych, między innymi z: niepokalanka pospolitego, pluskwicy groniastej, oleju z wiesiołka, a także ostryżu długiego. Jeśli mimo podjęcia wymienionych wyżej działań, nadal nie jesteśmy w pełni zadowolone ze swojego samopoczucia w czasie miesiączki, możemy udać się do apteki i poprosić farmaceutę o polecenie nam środka rozkurczowego, zwalczającego ból menstruacyjny.

Bóle miesiączkowe dotykają prawie połowę kobiet na całym świecie. Jeśli w pewnym momencie przybiorą one niepokojącą formę, jest to znak, że warto zwrócić się o pomoc do ginekologa. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, bóle menstruacyjne nie wynikają z groźnych schorzeń.