Oskrzela są narządem oddechowym, który swoim kształtem przypomina drzewko o dwóch szeroko rozłożonych gałęziach. Można je sobie wyobrazić jako drzewo odwrócone koroną w dół. Na skutek działania wirusów i niskich temperatur w oskrzelach może rozwinąć się choroba, czyli zapalenie oskrzeli. Jakie typy chorób dolnych dróg oddechowych wyróżniamy i jak należy leczyć choroby oskrzeli?

Choroby oskrzeli – typy

Zapalenie oskrzeli to choroba dolnych dróg oddechowych, która może przybrać jedną z dwóch postaci. Wyróżnia się ostre zapalenie oskrzeli i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Czym różnią się te dwa typy chorób? Przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są infekcje wirusowe, zaś przewlekłe zapalenie powodowane jest zakażeniem bakteryjnym. Ostre zapalenie oskrzeli diagnozuje się najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych. Symptomy zapalenia oskrzeli przypominają objawy towarzyszące przeziębieniu. Jednak w tym wypadku suchy kaszel jest dla chorego bardziej uciążliwy. Po pewnym czasie dochodzi do odkrztuszania niewielkiej ilości wydzieliny. Innymi objawami zapalenia oskrzeli są: bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, jak również złe samopoczucie.

Zapalenie oskrzeli objawia się między innymi szczególnie dokuczliwym kaszlem

Zapalenie oskrzeli objawia się między innymi szczególnie dokuczliwym kaszlem (Źródło: zdrowie.radiozet.pl)

Innym rodzajem choroby oskrzeli jest astma oskrzelowa. Jej objawy wynikają z zaburzeń przepływu powietrza przez oskrzela. W trakcie wydychania przez chorego powietrza z płuc, pojawia się ostra duszność. Mija ona dopiero wtedy, gdy sięgnie się po leki. Innymi symptomami tego schorzenia jest kaszel i świst występujący podczas oddychania.

Leczenie chorób oskrzeli

Leczenie zapalenia oskrzeli zazwyczaj trwa około 10 dni. Lekarz zaleca choremu, by ten odpoczywał w domu i zażywał witaminę C, która wzmacnia odporność. W leczeniu zapalenia oskrzeli pacjentowi podaje się też leki na gorączkę. Chorując na zapalenie oskrzeli należy pić zwiększoną ilość płynów, na przykład herbatę z cytryną i sokiem malinowym.

Podczas zapalenia oskrzeli warto sięgać po herbatę z cytryną

Podczas zapalenia oskrzeli warto sięgać po herbatę z cytryną (Źródło: ekoist.pl)

Natomiast leczenie astmy oskrzelowej powinno polegać na zwalczaniu objawów chorobowych, tuż po zidentyfikowaniu czynnika alergizującego. Chory na tę dolegliwość powinien przyjmować zatem leki, które zmniejszą doskwierające mu duszności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Do chorób oskrzeli możemy zaliczyć ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz astmę oskrzelową. W przypadku obu schorzeń warto skonsultować się z internistą, w celu określenia odpowiedniego sposobu leczenia.