Jeśli chcemy rozkochać swoje dzieci w czytaniu, przede wszystkim musimy dać im dobry przykład pod tym względem. Gdy jednak to nie wystarczy, dobrze jest zastosować kilka prostych metod. Co zatem zrobić, by nasze dzieci polubiły czytanie książek?

Czytanie książek – początki

Czytanie książek to czynność, która powinna być znana naszym pociechom już od samego początku. Niektórzy psychologowie twierdzą, że czytać dziecku warto jeszcze przed jego narodzinami. Od 5 do 6 miesiąca ciąży można już zatem czytać „do brzuszka”. Potem, chcąc zachęcić maluchy do czytania, należy wybierać książki dopasowane do ich wieku. I tak, dla najmniejszych maluszków wybierajmy książeczki gumowe lub tekturowe w formie harmonijki. Dla kilkulatków sprawdzą się natomiast wierszyki, szczególnie te, pełne wyrazów dźwiękonaśladowczych i onomatopei.

Nawyki czytelnicze wyrabia się już od najmłodszych lat

Nawyki czytelnicze wyrabia się już od najmłodszych lat (Źródło: czytaj-na-walizkach.pl)

Razem lepiej

Warto czytać dzieciom na głos. Już 20 minut głośnego czytania każdego dnia, może pomóc dziecku wyrobić czytelnicze nawyki. Dobrze jest po przeczytaniu fragmentu tekstu zadać malcowi pytania, np. o kolor ubrań bohaterów bajeczek, epizody, nazwy zwierząt czy miejscowości. Pytania zadane pod koniec dwudziestominutowego czytania sprawią, że dziecko przyzwyczai się do skupiania całej swojej uwagi na książce. Zaproponujmy przy tym dziecku prowadzenie własnego dzienniczka lektur, w którym maluch nieznający jeszcze liter, może tworzyć ilustracje do przeczytanych historii.

Wizyta w bibliotece

Dobrym pomysłem na oswojenie dziecka z czytelnictwem, są odwiedziny w bibliotece publicznej. Pokażmy przy tym malcowi, jak bogaty jest wybór książek, tak by miał on świadomość, że z łatwością można znaleźć lekturę dostosowaną do własnych upodobań. Wypożyczanie książek to także lekcja odpowiedzialności – bo trzeba je oddać do biblioteki w terminie, a za opóźnienie zapłacić z własnego kieszonkowego.

Biblioteki wychodzą na przeciw potrzebom małych czytelników

Biblioteki wychodzą na przeciw potrzebom małych czytelników (Źródło: gbp.leczna.pl)

Samodzielne czytanie książek

A co jeśli mimo rozmaitych zachęt, dziecko nadal odmawia czytania? Przyczyny mogą być różne. U małych dzieci to przede wszystkim niedostateczne opanowanie składania liter, co nie pozwala swobodnie czytać, jest męczące i zniechęcające. W takiej sytuacji, spróbujmy podzielić się z dzieckiem tekstem: połowę czyta ono, a połowę rodzic. Niektóre dzieci mogą mieć też kłopoty ze wzrokiem, co warto w porę dostrzec, zbadać i zdiagnozować. Poważniejsze przyczyny to dysfunkcje lub choroby, takie jak autyzm czy ADHD. Ale nawet w przypadku dzieci z takimi problemami, warto konsekwentnie poświęcać czas na wspólne czytanie, choćby 20 minut dziennie. Co ważne, czytanie książek nigdy nie powinno być dla pociechy formą kary.

Aby zaszczepić w dziecku miłość do czytania książek, warto robić to już od najmłodszych lat. Lektura zawsze powinna być dostosowana do wieku dziecka, a forma do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań.