Kiedy niemowlę kaszle, nie może swobodnie oddychać oraz spokojnie przespać nocy. Zwykle powoduje to niepokój rodziców, którzy martwią się o stan zdrowia swojej pociechy. Kaszel u niemowląt nie zawsze jest jednak oznaką choroby. Maluszki mogą kasłać przez mocny zapach środków czystości lub dym papierosowy. Nie warto zatem martwić się zanadto, kiedy nasz malec sporadycznie kaszle w nocy. Niepokój powinien wzbudzić w nas natomiast kaszel utrzymujący się u dziecka przez dłuższy czas. Istnieje kilka typów takiego kaszlu. Jak zatem rozpoznać, z którym z nich mamy do czynienia i czym jest on spowodowany?

Kaszel suchy
Kaszel może wywoływać zbyt suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa maluszek

Kaszel może wywoływać zbyt suche i ciepłe powietrze (Źródło: www.mamdziecko.interia.pl)

Kaszel suchy wyróżnia się brakiem odkrztuszanej wydzieliny. Jeśli jego przyczyną jest infekcja, jest on bardzo męczący i towarzyszy mu silny ból gardła. Objaw ten utrzymuje się zwykle przez kilka dni, po czym przechodzi w typ mokry. Kaszel suchy może być także wywołany przez substancje drażniące, obecne w otoczeniu maluszka oraz przez zbyt ciepłe i suche powietrze. Kaszel ten występuje również przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Wówczas maluszek zaczyna kasłać podczas karmienia albo tuż po nim. Przy tej dolegliwości kaszel ujawnia się przede wszystkim wtedy, gdy dziecko zostaje położone do łóżeczka i śpi. Suchemu kaszlowi towarzyszy w tym wypadku również silne ulewanie.

Kaszel mokry

Kaszel mokry to taki, przy którym malec odkasłuje śluz. Najczęściej jest on objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej (między innymi przeziębienia, zapalenia zatok czy też oskrzeli). Ten typ kaszlu daje bobasowi możliwość pozbycia się wydzieliny, zalegającej w jego oskrzelach. W związku z tym, objaw ten może utrzymywać się u dziecka nawet do kilku tygodni.

Gdy dziecko kaszle „szczekająco”…
Kaszel "szczekający" może być objawem zapalenia krtani

Kaszel „szczekający” może być objawem zapalenia krtani (Źródło: www.eDziecko.pl)

Nieco innym rodzajem kaszlu u niemowląt jest kaszel „szczekający”, który zwykle poprzedzony jest chrypką. Objawowi temu często towarzyszy świst podczas nabierania przez bobasa powietrza. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą, czyli zapaleniem krtani. Krtań najmłodszych jest jeszcze wąska, tymczasem podczas choroby dochodzi do obrzęku jej błony śluzowej. To sprawia, że malec ma problemy z nabraniem powietrza. Zaczyna on kasłać, a jego kaszel przypomina szczekanie psa. Ten groźny dla zdrowia symptom najczęściej ujawnia się w nocy.

Nocny kaszel u niemowląt może pojawić się z różnych powodów. Jeśli jest to sporadyczny kaszel suchy, może on wskazywać na to, że w otoczeniu maluszka znalazł się czynnik drażniący lub że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt ciepłe i duszne. Z kolei kaszel suchy utrzymujący się u dziecka dłużej, często jest oznaką infekcji lub objawem refluksu żołądkowego. Innymi typami nocnego kaszlu u niemowląt są: kaszel mokry (z towarzyszącą wydzieliną) oraz „szczekający”, który może być związany z groźnym dla najmłodszych zapaleniem krtani.