W okresie ciąży mogą wystąpić rozmaite dolegliwości, które choć oczywiście nieprzyjemne, są zupełnie normalne. Wiele z nich wynika z podwyższonego poziomu hormonów lub dodatkowego obciążenia. Istnieją jednak objawy, które trzeba traktować bardzo poważnie. Jakie są zatem dolegliwości w ciąży typowe dla pierwszego, drugiego i trzeciego trymestru? Jak sobie z nimi radzić? Przy jakich objawach należy natychmiast wezwać lekarza? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy artykuł.

Krwawienie z dziąseł, zaparcia i zasłabnięcia

Typową dolegliwością, która pojawia się już w pierwszym – i może trwać do trzeciego – trymestrze ciąży jest krwawienie z dziąseł. Podczas ciąży dziąsła ulegają rozpulchnieniu i są bardziej podatne na zranienia i stany zapalne, w wyniku których u podstawy zębów gromadzi się osad. Prowadzi to do schorzenia dziąseł i wypadania zębów. Krwawienie z dziąseł pojawia się zwłaszcza po myciu zębów. Jak się zachować w obliczu takich objawów? Po każdym posiłku należy myć dokładnie zęby i czyścić je wykałaczką lub nitką dentystyczną. Warto też zgłosić się do dentysty. Nie należy w tym czasie prześwietlać zębów, ani usuwać ich pod narkozą.

Już w pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawić się też zaparcia. Jeden z hormonów ciążowych – progesteron – wpływa na rozluźnienie mięśni jelit, zwalnia ich pracę i zwiększa prawdopodobieństwo zaparcia. Skutkiem tego jest twardy, suchy stolec oddawany w dłuższych niż dotychczas odstępach czasu. Aby ograniczyć te dolegliwości w ciąży, dobrze jest spożywać produkty bogate w błonnik i dużo pić. Nie warto też ociągać się z pójściem do ubikacji. Należy też zażywać dużej ilości ruchu.

Na początku ciąży – a także pod jej koniec – mogą też zdarzać się zasłabnięcia. Ciśnienie krwi podczas ciąży jest niższe niż zazwyczaj, łatwiej więc o zasłabnięcie. Zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi to częsty objaw ciąży. Aby go unikać, warto zrezygnować z długotrwałego stania. Podnosząc się z pozycji siedzącej, leżącej lub z gorącej kąpieli należy podnosić się powoli, najpierw przewracając się na bok. A co robić, gdy zasłabniemy? Wówczas trzeba usiąść z głową przyciśniętą do kolan i pozostać w tej pozycji do czasu, aż poczujemy się lepiej.

Pierwszy trymestr – inne dolegliwości

Typową dolegliwością, która pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży, jest częste oddawanie moczu. Wywołane jest ono uciskiem macicy na pęcherz. Aby zbyt często nie wstawać z tego powodu w nocy, warto spróbować wieczorem ograniczyć przyjmowanie płynów. W pierwszym trymestrze ciąży bardzo częste są także poranne mdłości. Mdłości to często jeden z pierwszych objawów brzemienności. Nudności ustępują zazwyczaj około 12 tygodnia ciąży, lecz mogą też później powrócić. W przypadku mdłości w ciąży warto spróbować coś zjeść, unikać pokarmów i zapachów, które mogą wywoływać podobne odczucia oraz należy starać się jeść często, lecz niewiele.

Poranne mdłości

Poranne mdłości (Źródło: supermamy.pl)

Już w pierwszych tygodniach ciąży może pojawić się problem bezsenności. Może ją powodować zwiększona aktywność dziecka, konieczność częstego udawania się do ubikacji, trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do leżenia ze względu na rozmiar brzucha. Nie wolno w takiej sytuacji stosować leków nasennych. Pomocne może być natomiast: czytanie, delikatne ćwiczenia relaksu i ciepła kąpiel przed snem. Dobrze jest też obłożyć się poduszkami.

Przykrą dolegliwością w ciąży może być grzybica pochwy. Charakteryzuje się ona gęstymi, białymi upławami i nieznośnym świądem. Oddawaniu moczu może towarzyszyć w takiej sytuacji pieczenie i ból. W obliczu takich dolegliwości dobrze jest nie używać mydła, unikać nylonowej bielizny i ciasnych spodni oraz warto zwrócić się do lekarza. W pierwszym trymestrze mogą się też pojawić upławy. Pochwowy śluz w ciąży wydzielany jest w większych ilościach, z powodu podwyższonego poziomu hormonów. Dobrze jest zatem unikać dezodorantów i perfumowanego mydła oraz nosić cienką wkładkę higieniczną.

W początkowym okresie ciąży i w kolejnych trymestrach częste jest również odczuwanie znużenia i występowanie żylaków. Nie należy wówczas się przemęczać i warto odpoczywać z uniesionymi nogami.

Dolegliwości w ciąży w drugim trymestrze

W drugim trymestrze ciąży mogą pojawić się nowe dolegliwości, które nie występowały na początku stanu brzemienności. Chodzi między innymi o hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Ucisk głowy dziecka powoduje puchnięcie żył otaczających odbytnicę. Łagodne formy hemoroidów ustępują po porodzie bez leczenia. Niemniej w trakcie ciąży powodują uczucie swędzenia, pieczenia i ból lub lekkie krwawienie podczas oddawania stolca. W celu przeciwdziałania tego rodzaju dolegliwościom w ciąży, dobrze jest unikać zaparć i długotrwałego stania oraz stosować lód na odbytnicę.

W tym okresie ciąży mogą zacząć tworzyć się rozstępy. Skóra rozciąga się ponad wytrzymałość. Rozstępy wywołuje także nadmierny przyrost wagi. Objawiają się one czerwonymi pręgami, pojawiającymi się na skórze ud, brzucha i piersi. Jak zachować się w obliczu walki z rozstępami? Warto w tym celu unikać gwałtownego przyrostu wagi. Ulgę mogą też przynieść specjalne kremy. Brzemienna kobieta często w tym okresie poci się po niewielkim wysiłku oraz w nocy podczas snu. Wywołane jest to zmianami hormonalnymi i większą intensywnością krążenia krwi. W ciąży powinno się w związku z tym nosić przewiewną, bawełniana odzież, pić dużo płynów i spać przy otwartym oknie.

Rozstępy

Rozstępy (Źródło: zdrowie.tvn.pl)

Dolegliwości w ciąży – trzeci trymestr

W trzecim trymestrze ciąży często pojawiają się trudności z oddychaniem. Pod koniec ciąży rosnące wciąż dziecko zaczyna naciskać na przeponę, co sprawia, ze oddychanie jest trudniejsze. Skutkuje to brakiem tchu przy wysiłku, a nawet przy zwykłej rozmowie. Wobec tego w okresie brzemienności warto jak najwięcej odpoczywać. Podczas snu dobrze jest też podkładać pod głowę dodatkową poduszkę. Równie częste w tym okresie ciąży są kurcze łydek i stóp, odczuwane najczęściej nocą. W tym wypadku warto rozmasować bolącą stopę lub łydkę. Gdy ból zmaleje, powinno się zrobić kilka kroków, co poprawi krążenie. Możliwą dolegliwością jest także zgaga w ciąży, objawiająca się silnym pieczeniem wewnątrz klatki piersiowej. W celu walki z tym nieprzyjemnym objawem ciąży, lepiej jest unikać obfitych posiłków, ostrych przypraw i smażonych pokarmów. Wieczorem dobrze też jest napić się ciepłego mleka i podłożyć dodatkowe poduszki pod głowę. W ostatnim trymestrze ciąży zdarzać się może także popuszczanie moczu przez przyszłą mamę, pokrzywka, a także puchnięcie kostek i palców.

Alarmujące objawy

Natychmiast wezwijmy lekarza, jeśli w naszym przypadku wystąpią dolegliwości w ciąży, takie jak: silny ból głowy, który nie chce ustąpić; zamglone rozmyte widzenie; silny, długotrwały ból brzucha w ciąży; krwawienie z pochwy; wyciek z pochwy, mogący świadczyć o przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego; częste i bolesne oddawanie moczu. Zgłośmy się do lekarza w ciągu 24 godzin, jeżeli pojawi się: puchnięcie dłoni, twarzy i kostek; obfite, częste wymioty; temperatura powyżej 38,3 stopnia Celsjusza lub ustalimy, że po 28 tygodniu ciąży dziecko nie rusza się lub odczuwamy jego ruchy mniej niż dziesięć razy w ciągu 12 godzin.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dolegliwości w ciąży to nieprzyjemna, ale bardzo częsta przypadłość, która dotyka kobiet spodziewających się przyjścia na świat maluszka. Niektóre z dolegliwości pojawiają się już w pierwszym tygodniu ciąży, niejednokrotnie ciągnąc się przez kolejne jej etapy. Inne objawy natomiast są typowe dla drugiego i trzeciego trymestru stanu brzemienności.