Dyskusja o szkodliwości kreowania niedoścignionych ideałów piękna, w ostatnich latach stała się coraz bardziej burzliwa. Odpowiedzialnością, za pogłębiające się kompleksy wśród młodego pokolenia, obarczono projektantów mody (wymagających od swoich modelek posiadania doskonałej linii ciała) oraz kolorowe magazyny. Fotografie w takich czasopismach – poprawiane za pomocą photoshopa – ukazują bowiem kobiety o idealnym wyglądzie, daleko odbiegającym od naturalnego. Jak się jednak okazuje, retusz zdjęć wcale nie są wymysłem naszych czasów. Już od wieków bowiem rysownicy, a potem fotografowie żurnali, posługiwali się różnymi technikami, by poprawiać sylwetki swoich modelek. Za sprawą dzisiejszego artykułu, poznamy sposób, w jaki ukazywano kobiety w pierwszych magazynach dla kobiet. Dowiemy się także, jak przebiegał retusz zamieszczanych w nich zdjęć.

Rysunki w pierwszych żurnalach
Pierwsze żurnale ukazywały modelki w sposób nierealny. Posiadały one zbyt wąskie talie, idealne twarze, nienaturalnie małe rączki i stopy.

Modelki w pierwszych żurnalach posiadały bardzo wąskie talie, idealne twarze oraz nienaturalnie małe dłonie i stopy. (Źródło: www.modoweopowiesci.net)

Magazyny modowe – między innymi Vouge – pojawiły się już pod koniec XVIII wieku. Na łamach takich czasopism przedstawiano rysunki wytwornych strojów, prezentowanych na kobietach, które z pewnością nie mogłyby istnieć w rzeczywistości. Ich talie były bowiem na tyle wąskie, że żaden gorset nie byłby w stanie dokonać czegoś podobnego na kobiecym ciele. Ponadto, narysowane modelki posiadały idealne twarze, nienaturalnie małe ręce i stopy. Rysownicy żurnali starali się bowiem, ukazywać najnowsze tendencje w kobiecej modzie na sylwetkach, które w jak największym stopniu odpowiadałby ówczesnemu ideałowi piękna. Dzięki temu, stroje prezentowane w magazynach, stawały się dla czytelniczek jeszcze bardziej atrakcyjne i pożądane.

Retusz fotografii
Na powyższych fotografiach zastosowano retusz ręczny

Na powyższych fotografiach zastosowano retusz ręczny (Źródło: www.modoweopowiesci.pl)

Pod koniec XIX i na początku XX wieku, pozycja prasy była już mocno ugruntowana. W tym czasie dochodziło do coraz gwałtowniejszego rozwoju fotografii, która wkrótce miała zastąpić tradycyjne rysownictwo, także na łamach żurnali. Od samego początku, ujęcia modelek w kobiecych magazynach ulegały pewnym poprawkom. Na czym pierwotnie polegał retusz takich zdjęć? Nie dysponowano wówczas photoshopem, ani innym programem graficznym, dlatego też wszelkie poprawki w wyglądzie fotografowanych kobiet, starano się wykonywać ręcznie. Zajęcie to było bardzo pracochłonne. Poprawianiem zdjęć zajmował się fotograf lub specjalizujący się w tej dziedzinie artysta. Na oryginalnym negatywie zamalowywano i domalowywano poszczególne elementy fotografii, za pomocą specjalnych farbek. W ten sposób modelki i gwiazdy estrady – których zdjęcia ukazywano w prasie – traciły zbędne kilogramy i zmarszczki. Ręczny retusz przysłużył się także nadawaniu kolorów ich strojom oraz podkreślaniu detali ich urody.

Od początku istnienia kobiecych czasopism, modelki przedstawiane na ich łamach, były bardzo wyidealizowane. Pierwotnie, magazyny ukazujące taki wizerunek kobiet, były dostępne tylko dla wąskiego grona czytelniczek. Dopiero w erze kultury masowej, czasopisma te zaczęły wywierać ogromny wpływ na świadomość i sposób myślenia milionów kobiet. Żurnale po dziś dzień stanowią źródło ciekawych inspiracji dla przedstawicielek płci pięknej, które nie mogą jednak zapominać o tym, iż za nienagannym wyglądem modelek pozujących na łamach takich pism, stoi wielogodzinna praca zespołu specjalistów oraz retusz komputerowy.