Większość z nas przepada za tym słynnym włoskim przysmakiem. Pizza, bo o niej mowa, smakuje najlepiej, gdy jest przygotowana wedle tradycyjnej włoskiej receptury. Warto jednak spróbować zrobić ją samemu – przy odrobinie wprawy, możemy przygotować placek godny najlepszych restauracji!

Ciasto na pizzę

Najważniejszym elementem pizzy jest oczywiście ciasto. Sekretem tego dobrze przygotowanego jest właściwie dobrana mąka. Najlepszym wyborem będzie oczywiście specjalna mąka do pizzy (typ 00). Jest bardzo drobno zmielona, co ułatwia wyrastanie ciasta i umożliwia pieczenie placka w bardzo wysokich temperaturach. Ponadto, mąka do pizzy zawiera znacznie więcej białka niż chociażby mąka tortowa.

Nie jest tak, że bez specjalnej mąki nie wyjdzie nam dobre ciasto. Z powodzeniem możemy wykorzystać także mąkę pszenną poznańską (typ 500) lub mąkę orkiszową (typ 500). Jednak musimy brać poprawkę na to, że ciasto może nam nie wyrosnąć aż tak, jak byśmy tego chcieli. Smak natomiast powinien zadowolić najbardziej wymagających smakoszy. Dodatkowo, dzięki tym składnikom, zostanie obniżony indeks glikemiczny pizzy.

Drugim ważnym składnikiem ciasta na pizzę jest oliwa z oliwek extra verigine. Powinna być tłoczona na zimno, pochodzić z pierwszego tłoczenia i posiadać niski stopnień kwasowości. Dopełnieniem listy potrzebnych produktów będą świeże drożdże.

Mąka typu 00

Mąka typu 00 (Źródło: ezakupy.tesco.pl)

Formowanie pizzy

Nie małe znaczenie, w kwestii przygotowywania włoskiego przysmaku, ma samo formowanie pizzy. I nie chodzi tu o sam kształt ciasta, tylko o sposób jego przygotowania. Mamy kilka możliwości. Możemy, tak jak doświadczeni szefowie kuchni, podrzucać ciasto i rozciągać je pięściami, rozciągać je na dużej, drewnianej, posypanej mąką łopatce do pizzy lub rozciągać ciasto na wysmarowanej oliwą blasze i delikatnie dociskać je do powierzchni. Najwięcej pytań wśród fascynatów i miłośników tradycyjnego sposobu formowania ciasta na pizzę budzi wałkowanie.

Oczywiście, w zaciszu domowej kuchni, nikt nie będzie patrzył na to, czy nasz placek był wałkowany. Myślę, że ta metoda jest jak najbardziej dopuszczalna. Warto jednak przyłożyć się do zadania – dokładnie rozsunąć ciasto ku brzegom. Starajmy się uważać, by nie zniszczyć pęcherzyków powietrza, które powstały podczas ugniatania.

Pizzę można formować na różne sposoby

Pizzę można formować na różne sposoby (Źródło: 10k.pl)

Pizza – sos i dodatki

Ogromne znaczenie w przypadku włoskiej pizzy ma sos. I nie mówimy tu o sosie z koncentratu. Najlepsza będzie w tym wypadku prawdziwa passata, podobna do tej wprost ze słonecznej Italii. Czym się powinna wyróżniać? Przygotowuje się ją z dojrzałych, słodkich w smaku pomidorów, z dodatkiem oliwy i soli, opcjonalnie z wykorzystaniem cebuli i czosnku.

Poza sezonem pomidorowym można skorzystać z gotowego produktu sklepowego, ale mając pod ręką dojrzałe w słońcu pomidory, warto pokusić się o przygotowanie sosu do pizzy samodzielnie.

Poza sosem na smacznej pizzy powinny znajdować się też inne dodatki, takie jak: mozzarella lub inny ser, mięso, ryby lub owoce morza, warzywa, zioła, a także grzyby. Należy przy tym pamiętać, by wybierać rozsądnie, bo pizza idealna nie może być za ciężka.

Każdy z nas ma swoje własne oczekiwania, co do idealnej pizzy. Niemniej, niezaprzeczalną tajemnicą powodzenia tej potrawy jest wykonanie delikatnego ciasta, zastosowanie sosu z dojrzałych pomidorów i rozsądnej ilości ulubionych dodatków. Nie mając natomiast czasu na samodzielne wykonanie tego włoskiego przysmaku, możemy sięgnąć po ofertę sprawdzonych pizzerii (https://www.dominospizza.pl/).