Zabawy są dla twojej pociechy źródłem radości, a zarazem okazją do poznawania przez nią świata. Tego rodzaju zajęcia wspomagają także rozwój psychofizyczny twojego bobasa. Jako mama możesz się jednak zastanawiać nad tym, jak powinnaś bawić się z tak małym dzieckiem, by możliwie jak najpełniej wykorzystać jego możliwości, a przy tym zanadto go nie zmęczyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwoju psychomotorycznym niemowlaka i poznać doskonałe pomysły na zabawy z nim, koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Potrzeby dziecka szybko się zmieniają

Potrzeby dziecka – także te dotyczące zabawy – zmieniają się wraz z jego wiekiem. Rozwój niemowlaka pod tym względem, zachodzi nad wyraz szybko. 3-miesięcznego bobasa z łatwością rozbawi zwykłe „a kuku!”, natomiast w wieku 7 i 8 miesięcy, maleństwo chce już czegoś więcej. Najczęściej niemowlę wyrzuca wówczas swoje zabawki z łóżeczka i z radością obserwuje, jak mama je podnosi. Bobasa bawi zatem wielokrotne rzucanie obiektem swojego zainteresowania. Lubi on również żywiołowe zajęcia na kolanach swoich rodziców. Z kolei kiedy maluch zaczyna raczkować, jego perspektywa patrzenia na świat się zmienia, jest on wtedy także bardziej niezależny. W wieku 9-10 miesięcy, niemowlę chce bawić się na czworakach, dotykając różnych przedmiotów i chwytając się za meble, by próbować wstać. Dziecko zamienia się wówczas w małego poszukiwacza przygód. Z czasem bobas podejmuje starania, by postawić swoje pierwsze, samodzielne kroki. Gdy się tego nauczy, kończy on etap wieku niemowlęcego.

Jak bawić się z maluszkiem?

Jak zatem możesz bawić się ze swoim bobasem, na poszczególnych etapach jego rozwoju? Jeśli twój dzidziuś nie ukończył jeszcze trzeciego miesiąca życia, zajmuj jego uwagę, kładąc go na pleckach, biorąc w dłoń jego rączkę lub nóżkę i gładząc go po policzku. Dobrze, abyś w trakcie tej czynności opowiadała maluszkowi o tym, jak ładna jest jego rączka. Podczas takiego ćwiczenia dziecko dowie się, czym jest dotyk. Możesz również położyć swojego malca i recytując jakiś uroczy wierszyk, poruszać jego rączkami i nóżkami w rytm rymowanki. W ten sposób twój bobas będzie się uczył gimnastyki.

Zabawa 1

Źródło: www.latalktherapy.com

Niemowlaka, który ukończył już 3 miesiąc życia, warto zabrać ze sobą do kuchni i podczas gotowania, opowiadać mu o wykonywanych czynnościach. Możesz także podawać mu bezpieczne narzędzia kuchenne, aby mógł ich dotykać i poznać ich nazwy. Nazywaj przy nim także składniki, których używasz podczas zajęć kulinarnych. Maluszek w ten sposób pozna nowe słowa i będzie mógł ćwiczyć swoją pamięć. Warto również wprowadzić zabawę uczącą go części ludzkiego ciała. Gdy malec – leżąc na twoim brzuchu – złapie za konkretną część twojej twarzy, wymawiaj jej nazwę na głos, np: nos, ucho, usta itp.

Zabawa 2

Źródło: www.lewandatakesphotos.blogspot.com

Z niemowlęciem w wieku od 6 do 9 miesięcy możesz bawić się, biorąc je na ręce i spacerując z nim po mieszkaniu. Pozwól dziecku dotykać różnych przedmiotów. Gdy malec będzie dotykał danej rzeczy, określaj jej cechy, takie jak: puszysty dywan, mokra woda lub ciepły kaloryfer. Poza tym baw się z dzieckiem, dając mu puszkę lub inny mały pojemniczek oraz małą piłeczkę. Postaw pojemnik przed bobasem i pokaż mu jak wrzuca się piłeczkę do środka. Gdy maluszek wrzuci piłeczkę do puszki, mów „bęc”. Powtarzaj tę czynność do czasu, aż dziecko samo nauczy się ją wykonywać.

Zabawa 3

Źródło: www.swiatrodzica.com.pl

Na koniec należy wspomnieć o tym, jak można bawić się z dzieckiem, które ma już 9 miesięcy lub więcej. Daj swojemu malcowi dwa jednorazowe  lub plastikowe kubeczki i pokaż mu jak można wkładać jeden kubek w drugi. Gdy dziecko nauczy się tej czynności, daj mu kolejny kubeczek. Innym wartościowym ćwiczeniem dla bobasa po 9 miesiącu życia, może być turlanie piłeczki po podłodze, w towarzystwie opiekuna.

Zabawa 4

Źródło: www.doidycup.pl