Oczekiwanie na przyjście na świat maleństwa to bardzo radosny czas, który niesie ze sobą także wiele niepokojów i wątpliwości. Jak zatem jako przyszłe mamy możemy przygotować się do porodu, aby gdy nadejdzie jego pora, czuć się bezpiecznie i komfortowo? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Zadbaj o ciało i umysł

Zanim nadejdzie czas porodu, jako kobiety ciężarne musimy przede wszystkim zadbać o siebie, o stan swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak możemy to robić? Od początku ciąży powinnyśmy pić herbatę ciążową, by zapobiegać i zwalczać dolegliwości, charakterystyczne dla tego stanu.

Herbatka ciążowa skutecznie złagodzi dolegliwości ciążowe

Herbatka ciążowa skutecznie złagodzi dolegliwości ciążowe (Źródło: edziecko.pl)

Od 35 tygodnia ciąży warto także wprowadzić do swojej wieczornej diety kubek herbaty laktacyjnej. W okresie poprzedzającym poród, ważne jest także zdrowe i racjonalne żywienie, wysypianie się (od 8 do10 godzin snu na dobę, w tym drzemki w ciągu dnia), przebywanie na świeżym powietrzu, kontrola przyrostu wagi ciała, zaspokajanie zachcianek ciążowych, unikanie stresu i kontaktu z dymem tytoniowym, alkoholem, lekami oraz środkami chemicznymi. Dobrym pomysłem jest również zapisanie się do profesjonalnej szkoły rodzenia, której oferta będzie dostosowana do naszych preferencji.

W trakcie ciąży należy się wysypiać

W trakcie ciąży należy się wysypiać (Źródło: www.sosrodzice.pl)

Ustal miejsce i przebieg porodu

W trakcie trwania ciąży bardzo istotne jest podjecie decyzji co do miejsca, w jakim będziemy rodzić. Jeśli będzie nim szpital, warto wybrać placówkę, która spełni nasze oczekiwania (tylko w nielicznych polskich szpitalach jest dostęp do osobistej położnej).

Szpital, w którym zdecydujemy się rodzić, powinien spełniać nasze oczekiwania

Szpital, w którym zdecydujemy się rodzić, powinien spełniać nasze oczekiwania (Źródło: www.doba.pl)

Po wyborze miejsca porodu, odpowiednim krokiem będzie odwiedzenie sali porodowej, oddziału połogowego i noworodkowego, a także zapoznanie się z trasą do szpitala oraz znalezienie izby przyjęć. Warto również zawczasu porozmawiać o swoich wątpliwościach z położną lub doulą. Można przy tym ustalić, czy chcemy, by nasz poród był rodzinny, czy będziemy rodzić w osobnej sali szpitalnej, w jakiej pozycji będzie odbywał się nasz poród, czy zechcemy mieć zrobioną lewatywę oraz czy będziemy poddawać się znieczuleniu. Co ważne, aby odpowiednio przygotować się do porodu, już od 32 tygodnia ciąży warto być w gotowości i zawczasu spakować swoją torbę do szpitala. W walizce tej powinny być rzeczy, które przydadzą się zarówno nam, jak i naszemu dzidziusiowi. Szczegółową listę niezbędnych elementów takiej wyprawki możemy odszukać w sieci, wpisując w wyszukiwarce frazy: „wyprawka do szpitala” lub „wyprawka dla noworodka lista”. Wśród rzeczy do szpitala znajdą się: dokumenty, badania, ubrania, kosmetyki i inne rzeczy osobiste, które pozwolą poczuć się komfortowo zarówno nam, jak i naszemu dziecku.

Wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka (Źródło: www.kamyczkowachatka.pl)

Poród to wyjątkowe wydarzenie, do którego warto dokładnie się przygotować. W tym celu – jako kobiety w ciąży – powinnyśmy zadbać o swoją kondycję fizyczną i emocjonalną, skontaktować się z profesjonalną szkołą rodzenia, położną bądź doulą. Kolejnym krokiem na drodze do szczęśliwego rozwiązania, musi być także wybór miejsca porodu oraz określenie sposobu, w jaki będzie on przebiegał. Co więcej, aby odpowiednio przygotować się na to wydarzenie, powinnyśmy spakować do torby podróżnej wszystkie przydatne dla nas i naszego dzidziusia przedmioty, które będą stanowiły naszą wyprawkę do szpitala.