Choć do końca kalendarzowej zimy pozostał nam jeszcze miesiąc, osoby uczulone na pyłki drzew już mogą odczuwać pierwsze symptomy zbliżającej się wiosny. Niektóre drzewa i krzewy, takie jak leszczyna czy olsza, proces pylenia rozpoczynają w lutym. Najbliższe miesiące będą zatem szczególnie trudne dla osób, których system odpornościowy nie toleruje pylenia drzew. Czym objawia się takie uczulenie i jak można radzić sobie z alergią na pyłki?

Symptomy alergii
Jednym z symptomów alergii jest katar

Jednym z symptomów alergii jest katar (Źródło: www.jejswiat.pl)

Alergia na pyłki drzew jest dużo rzadsza niż alergia na pyłki traw i chwastów. Do jej głównych symptomów zalicza się katar, objawiający się intensywną wydzieliną z nosa i uczuciem jego zatkania, atakami kichania oraz świądu. Katarowi często towarzyszy także ból głowy i problemy z koncentracją. Innym objawem, który może świadczyć o tym, iż mamy do czynienia z alergią, jest zapalenie spojówek. Oczy osoby uczulonej są zwykle zaczerwienione, intensywnie łzawią, pieką, puchną, a także swędzą. Zapalenie to bardzo często idzie w parze z nieżytem nosa. Innym symptomem uczulenia na pyłki drzew jest suchy, męczący, nasilający się w nocy i nad ranem kaszel. Co więcej, w okresie pylenia drzew u niektórych alergików pojawia się gorączka (osiągająca nawet 39 stopni Celsjusza) oraz biegunka i bóle brzucha.

Walka z alergią
Czekolada może nasilać objawy uczulenia

Czekolada może nasilać objawy uczulenia (Źródło: www.odzywianie.info.pl)

Walcząc z objawami alergii na pyłki, warto unikać pokarmów, które ją nasilają. Jakie zatem artykuły żywnościowe nie sprzyjają uczuleniu? Do grupy tej należą: sery żółte, pleśniowe, czekolada, ogórki i kapusta kiszona, wędzone ryby i wędliny, truskawki, maliny, pomidory, cytrusy, ostre przyprawy, orzechy, suszone i marynowane owoce i warzywa, drożdże oraz alkohole. Symptomy uczulenia mogą natomiast złagodzić  specjalne leki na alergię – na przykład Claritine (http://www.claritine.pl/)  – które należy przyjmować na co najmniej kilka dni przed pyleniem uczulających roślin.

Alergia na pyłki drzew jest znacznie rzadsza niż uczulenie na pyłki traw i chwastów. Pojawia się ona jednak o wiele wcześniej, ponieważ niektóre drzewa zaczynają pylić już w lutym. Alergia na pyłki drzew objawia się najczęściej: katarem, zapaleniem spojówek, kaszlem, gorączką, biegunką i bólami brzucha. Sposobem na przykre symptomy uczulenia, jest unikanie niektórych pokarmów oraz przyjmowanie leków antyalergicznych.