Piękne dłonie i paznokcie to wizytówka każdej zadbanej kobiety. Ręce z łatwością zdradzają nasz wiek, styl życia, dietę czy też rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Skóra naszych dłoni jest niezwykle delikatna i natychmiastowo wysycha. W trakcie zimowych miesięcy – gdy na zewnątrz sypie śnieg, wieje chłodny wiatr i panuje mróz – jest szczególnie narażona na odwodnienie, odmrożenie i pękanie. W mroźne dni dłonie stają się suche i zaczerwienione. Z tego powodu w tym okresie warto poświęcić im szczególną uwagę. Jak uniknąć odmrożeń i jak dbać o dłonie zimą?

Po pierwsze unikajmy odmrożeń
dłoniach zawsze powinnyśmy mieć ciepłe rękawiczki

W mroźne dni na dłoniach zawsze powinnyśmy mieć ciepłe rękawiczki (Źródło: zszywka.pl)

Podczas zimy przede wszystkim musimy unikać odmrożeń. Jak do nich dochodzi? Kiedy zderzamy się z chłodnym powietrzem, nasz organizm uruchamia mechanizmy, mające na celu niedopuszczenie do wyziębienia narządów wewnętrznych. Z tego powodu kieruje on do tych organów większe ilości krwi, a przy tym obkurcza naczynia włosowate. Wolniejsze krążenie sprawia, że dłonie ochładzają się najszybciej i są najbardziej narażone na odmrożenia. Co zatem robić, by ich uniknąć? Musimy zakładać ciepłe rękawiczki jeszcze przed wyjściem z domu. Jeśli mamy wrażliwą skórę, zrezygnujmy z rękawiczek z ostrej wełny, które mogą ją silnie podrażnić. Z kolei na bardzo duży mróz zakładajmy rękawiczki z jednym palcem.

Krem ochronny na dłonie
Na dłonie należy zaaplikować krem ochronny

Na dłonie należy zaaplikować krem ochronny (Źródło: fit.pl)

Suche, popękane dłonie nie dodadzą nam uroku i nie zapewnią komfortu. Dlatego też podczas chłodów nie należy zapominać o nałożeniu na nie kremu ochronnego. Czym powinien się wyróżniać taki preparat? Dobrze jest wybrać kosmetyk, który hamuje parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka, odżywia i chroni ręce przed utratą ciepła. Co więcej, krem ten powinien być gęsty. Dlaczego? Chociaż trudniej go wetrzeć w skórę, to trwalej on do niej przylega. Jeśli z kolei mamy suche dłonie i dużo czasu spędzamy przy komputerze, możemy smarować ręce kremem nawilżającym. Najlepiej do tego celu sprawdzą się preparaty z gliceryną i silikonem, który wzmocni płaszcz ochronny dłoni. Co ciekawe, niekoniecznie musimy używać specyfiku przeznaczonego wyłącznie do pielęgnacji rąk. Możemy go zastąpić natłuszczającym kremem do twarzy lub całego ciała. Pamiętajmy przy tym, by krem wklepać po każdym umyciu rąk, dopiero, gdy skóra będzie już sucha.

Sera do rąk

Co na suche dłonie możemy zastosować, by przywrócić im odpowiednią formę? W tym celu dobrze jest sięgnąć po profesjonalne sera do rąk. Preparaty te intensywnie regenerują, odżywiają i pielęgnują suchą, spierzchniętą skórę dłoni. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników aktywnych, chronią ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, nawilżają i przywracają jej elastyczność. Poza tym, zastosowanie serum może wzmocnić skórę i wspomóc proces jej regeneracji, wygładzić ją, a także odbudować jej naturalną barierę ochronną. Dodatkowo serum korzystnie wpływa na utrzymanie jędrności skóry dłoni, pomaga chronić ją przed fotostarzeniem oraz redukuje drobne przebarwienia. Serum do rąk może być stosowane okresowo – jako kuracja – lub przez cały rok, w zależności od indywidualnych potrzeb. Bardzo pomocna może się też okazać formuła w postaci rękawiczek nasączonych serum. Kurację taką stosuje się na umyte i osuszone dłonie i pozostawia na około pół godziny. Aby wzmocnić działanie kosmetyku, można na wierzch założyć dodatkowo bawełniane rękawice. Po zdjęciu rękawiczek należy wmasować w dłonie nadmiar serum.

Peelingi
Peelingi nawilżają i uelastyczniają skórę rąk

Peelingi nawilżają i uelastyczniają skórę rąk (Źródło: charlizemystery.com)

Nie należy także zapominać o peelingach. Tego rodzaju kosmetyki delikatnie eksfoliują i wygładzają naskórek, a także niwelują przebarwienia. Kwas hialuronowy i kolagen zawarty zazwyczaj w ich składzie, nawilża i uelastycznia skórę dłoni. Peeling idealnie przygotowuje skórę do aplikacji serum lub kremu do rąk. Peeling można wykonać przy użyciu łyżeczki drobnoziarnistego cukru, łyżki oliwy z oliwek i kilku kropelek olejku eterycznego. Jak należy go stosować? Warto nakładać go na oczyszczoną skórę dłoni i pozostawić go na kilka minut. Po upływie wskazanego czasu, powinno się delikatnie wymasować skórę okrężnymi ruchami i zmyć preparat za pomocą wody.

Domowe zabiegi na regenerację dłoni

Odwodnione, popękane dłonie możemy także regenerować za pomocą domowych zabiegów. Jakich? Bardzo suche dłonie dobrze jest posmarować na noc grubą warstwą maseczki nawilżającej do twarzy lub kremu nawilżającego z kolagenem bądź pantenolem. W przypadku odwodnionych rąk można też zastosować odżywczy kompres. W tym celu warto posmarować dłonie kremem lub maseczką do twarzy, a następnie założyć cieniutkie foliowe rękawiczki i na 5 do10 minut włożyć ręce pod lekko rozgrzaną poduszkę elektryczną bądź termofor. Korzystny dla naszych zmarzniętych dłoni może się także okazać masaż. Możemy posmarować ręce olejkiem do masażu lub dużą ilością kremu do rąk, a następnie masować okrężnymi ruchami każdy palec, a potem jedną dłonią przesuwać po grzbiecie drugiej. Na koniec dobrze jest wykonywać ruchy jak przy zacieraniu rąk. Taki masaż nas odpręży i pobudzi krążenie.

Kremy z domowej apteki

Z artykułów dostępnych w naszym domu możemy samodzielnie wykonać preparaty, które przyniosą ulgę naszym suchym i spękanym dłoniom. Co zatem możemy zastosować na suche dłonie? Dobrze jest przygotować krem nawilżający z gliceryny, soku z cytryny i olejku eterycznego. Glicerynę mieszamy dokładnie z sokiem z cytryny w proporcji 4:6 i dodajemy do tego kilka kropel olejku eterycznego. Uzyskany krem powinnyśmy stosować około dwóch razy na dzień. Z kolei na popękane dłonie korzystnie zadziała krem odżywczy. Jak możemy go przygotować? Ścieramy 6 dekagramów wosku pszczelego na tarce. Następnie podgrzewamy 60 mililitrów oliwy z oliwek i dodajemy do niej wosk pszczeli. Gotujemy wodę ze szczyptą boraksu i powoli dolewamy do oliwy i wosku, cały czas mieszając. Mieszamy aż do momentu, gdy cały wywar ostygnie. Na koniec dodajemy kilka kropel witaminy E i olejku eterycznego. Wykonany w ten sposób krem możemy stosować przez okres trzech tygodni.

Zimą nasze dłonie są szczególnie narażone na wychłodzenie i odwodnienie. Aby temu zapobiec, w okresach chłodów nie można zapominać o zakładaniu ciepłych rękawiczek, stosowaniu kremów ochronnych i wykonywaniu zabiegów regenerujących. Sera do rąk, maseczki nawilżające i rozgrzewające, masaże oraz samodzielnie wykonane kremy z odpowiednich składników, mogą ukoić nasze spierzchnięte, zaczerwienione i suche dłonie.