Jesień to pora roku, która sprzyja obniżeniu nastroju i odporności. Gwałtowne zjawiska pogodowe, spadek temperatury i dużo mniejsze ilości słońca to tylko niektóre z powodów, wpływających na gorsze samopoczucie. Jakie jesienne dolegliwości najczęściej nas dotykają? Jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym wpisie.

Jesienne dolegliwości – bóle głowy

Jesienią bardzo często nasilają się bóle głowy. Wynika to z częstych deszczy, silnych porywów wiatru oraz wahania ciśnienia. Zmiany frontów atmosferycznych najdotkliwiej odczuwają kobiety. Dolegliwościom bólowym towarzyszy zwykle bezsenność, zmęczenie oraz podenerwowanie. Co może pomóc w przypadku silnych bólów głowy? Ulgę może przynieść tabletka przeciwbólowa. Najlepiej jest ją przyjąć w pierwszej fazie bólu, gdy nie jest on jeszcze mocno rozwinięty. Dobrym rozwiązaniem jest również aromaterapia. Pomocne przy bólach głowy mogą okazać się takie olejki eteryczne jak: lawendowy, majerankowy, miętowy czy bazyliowy. Można dodawać je do kąpieli, przeprowadzać za ich pomocą inhalację w specjalnym kominku lub zaaplikować na skórę skroni, czoła i karku.

Jesień sprzyja częstszym bólom głowy

Jesień sprzyja częstszym bólom głowy (Źródło: wolniodbolu.pl)

Jesienne dolegliwości – bóle stawów

Gwałtowne zmiany pogody często są przyczyną odnowienia dawnych urazów. Utrudniają też funkcjonowanie osobom zmagającym się z chorobami stawów. Dolegliwościom tym sprzyja spadek ciśnienia, wpływający na lekkie podniesienie się ilości płynu stawowego – co przyczynia się do wzmożonego bólu, opuchlizny i ograniczenia ruchomości. Bóle stawów zaostrzają się też wskutek gwałtownych spadków temperatury oraz panującej w powietrzu wilgoci. Aby zminimalizować tego rodzaju dolegliwości, dobrze jest zadbać o dietę bogatą w kwasy Omega-3 (znajdujące się w rybach, owocach morza i oleju rzepakowym) oraz antyoksydanty (ich źródłem są warzywa i owoce). Dobrze jest też regularnie uprawiać lekką aktywność fizyczną i ubierać się odpowiednio do pogody. W celu złagodzenia bólów stawów można również stosować zabiegi rozgrzewające, zarówno w formie kompresów, sauny czy kąpieli.

Zmiany pogody zaostrzają bóle stawów

Zmiany pogody zaostrzają bóle stawów (Źródło: abcaptekarza.pl)

Jesienne przeziębienie i grypa

Jesień to również okres wzmożonej zapadalności na przeziębienie i grypę. Te dwa schorzenia są do siebie podobne, dlatego też bywają mylone (http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/grypa-czy-przeziebienie-objawy-przebieg-i-powiklania). Grypa – w przeciwieństwie do przeziębienia – wywołana jest przez wirus grypy. Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej, rozpoczyna się powoli od uczucia drapania w gardle, kataru, kichania oraz kaszlu. Gorączka towarzysząca tej dolegliwości rzadko bywa wysoka. Jakie są natomiast objawy grypy? Rozwija się ona nagle i niespodziewanie. W ciągu paru godzin pojawia się wysoka gorączka (powyżej 38°C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Chory czuje się na tyle osłabiony, że jest niezdolny do pracy. Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami? W przypadku przeziębienia zwykle pomagają domowe sposoby, takie jak: odpoczynek, czosnek, miód, witamina C i leki przeciwgorączkowe. Z kolei zmagając się z grypą, dobrze jest na dodatek zasięgnąć porady u lekarza pierwszego kontaktu. Powikłania po tej chorobie bywają bowiem naprawdę groźne.

Jesienne dolegliwości wywołane są zmianami pogodowymi. Zaliczają się do nich bóle głowy, stawów oraz przeziębienie i grypa. Jesienią warto zatem szczególnie dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Należy ubierać się adekwatnie do pogody, pamiętać o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, a także szybko reagować na wszelkie niepokojące objawy bólowe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!