Kaszel mokry u dziecka może stać się źródłem niepokoju u każdej troskliwej mamy. Objawowi temu towarzyszy odkrztuszanie przez pociechę wydzieliny. Niekiedy rodzice nie wiedzą jak należy postępować, gdy u ich malca pojawia się taki rodzaj kaszlu. Aby nie mieć zatem żadnych wątpliwości w tym temacie, warto dowiedzieć się, czym w zasadzie jest  kaszel mokry, pojawiający się u dziecka i jak można sobie z nim bezpiecznie radzić.

Kaszel mokry – czyli jaki?

Kaszel

Źródło: www.blog.dzieckoimy.pl

Kaszel mokry związany jest z wytwarzaniem i pozbywaniem się wydzieliny, zwanej plwociną. W skład tej substancji wchodzi: śluz, elementy wysięku zapalnego, a także fragmenty tkanek i resztek z drzewa oskrzelowego. Ten rodzaj kaszlu stanowi mechanizm, mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Z tego też powodu, w przypadku kaszlu mokrego  nie należy podawać dziecku preparatów hamujących odruch kaszlu. Kaszel ten towarzyszy wielu infekcjom, natomiast do bardzo poważnych stanów, przy których może on wystąpić, zalicza się: przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli, jak również rozpoczynające się zapalenie płuc.

Jak sobie radzić z kaszlem mokrym u dziecka?

Syrop

Źródło: www.mamazone.pl

Jeśli kaszel – z towarzyszącą mu wydzieliną – pojawi się u małego dziecka, warto zacząć je oklepywać w pozycji leżącej, kilka razy dziennie (za pomocą opuszków palców). Zabieg ten jest wymagany u najmłodszych, bowiem odruch kaszlowy nie jest u nich jeszcze w pełni efektywny. Jeśli kaszel u dziecka zaczyna być niepokojący, należy niezwłocznie udać się z malcem do lekarza pediatry i zastosować się do wszelkich jego wytycznych. Natomiast, jeśli nie pojawią się żadne alarmujące objawy i dodatkowe przeciwwskazania, w przypadku, gdy dziecko zaczyna kaszleć i odkrztuszać wydzielinę, można podać mu syrop z bromoheksyną, czyli składnikiem działającym wykrztuśnie i upłynniającym wydzielinę, zalegającą w układzie oddechowym pociechy. Przykładem takiego preparatu jest Flegamina truskawkowa, którą można podawać maluchom już od 2 roku ich życia.