Nadeszła pora, w której wiele z nas zaczęło zapadać na różnego rodzaju infekcje. Takim problemom zdrowotnym zazwyczaj towarzyszy kaszel, który początkowo jest suchy. Czym charakteryzuje się kaszel suchy i czy zawsze jest on skutkiem infekcji? Jak można z nim walczyć?

Kaszel suchy – typowe cechy

Kaszel suchy zwykle stanowi objaw początkowej fazy infekcji. Następnie może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni po zakończeniu przeziębienia i stać się jego późnym objawem. Czym wyróżnia się taki kaszel? Jest on nieproduktywny, czyli nie towarzyszy mu nadmierna produkcja wydzieliny w drogach oddechowych. W takim wypadku drogi oddechowe nie są przekrwione, a kaszel pojawia się jako reakcja na ból gardła lub w wyniku odruchu kasłania. Objaw ten wiąże się z dokuczliwym uczuciem łaskotania lub drapania w drogach oddechowych, a także z uczuciem suchości w gardle. Kaszel brzmi sucho oraz głucho i często przerywa sen w nocy.

Kaszel suchy jest nieproduktywny

Kaszel suchy jest nieproduktywny (Źródło: erdbeerlounge.de)

Przyczyny kaszlu

Podczas trwania infekcji kaszel suchy z czasem przekształca się w kaszel mokry. Jednakże taki typ kaszlu może być również spowodowany innymi przyczynami. Jakimi? Suchy kaszel bywa wynikiem alergii. Zdarza się także, że wywołują go czynniki chemiczne lub środowiskowe, z którymi ma styczność osoba kaszląca. Do takich powodów kaszlu zalicza się: dym papierosowy, pył lub nadmiernie wysuszone powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Przebywanie w zapylonych miejscach może spowodować wystąpienie kaszlu

Przebywanie w zapylonych miejscach może spowodować wystąpienie kaszlu (Źródło: drewno.pl)

Zdarza się także, iż przyczyną kaszlu suchego bywa uczucie palenia w przełyku, czyli zgaga.

Walka z kaszlem suchym

Kaszel suchy nadwyręża mięśnie klatki piersiowej i grzbietu. Powinien być leczony, gdyż w przeciwieństwie do kaszlu mokrego, nie przynosi żadnych korzyści naszemu organizmowi, jednocześnie stanowiąc obciążenie dla dróg oddechowych. W przypadku kaszlu spowodowanego alergią bądź czynnikami chemicznymi lub środowiskowymi, warto postarać się o ograniczenie kontaktu ze szkodliwym bodźcem. Gdy mamy do czynienia ze zgagą, dobrze jest z kolei zastosować się do wskazań, dotyczących leczenia tej przypadłości. Kaszel suchy możemy leczyć na wiele sposobów, a jednym z nich jest zastosowanie syropu, działającego przeciwkaszlowo (http://www.mucosolvan.pl/dry-cough-symptoms).

Z kaszlem suchym pomoże nam walczyć syrop przeciwkaszlowy

Z kaszlem suchym pomoże nam walczyć syrop przeciwkaszlowy (Źródło: zdrowie.gazeta.pl)

Ulgę może nam przynieść również siemię lniane. Wystarczy, że łyżeczkę siemienia lnianego zalejemy szklanką mleka i zagotujemy. Po przegotowaniu i lekkim przestudzeniu, dodajemy łyżkę miodu. Miksturę pijemy ciepłą, dwa razy dziennie.

Siemię lniane może przynieść ukojenie w kaszlu suchym

Siemię lniane może przynieść ukojenie w kaszlu suchym (Źródło: siemie-lniane.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kaszel suchy może być wynikiem infekcji, alergii, zgagi lub działania szkodliwych czynników środowiskowych. Stanowi on obciążenie dla dróg oddechowych, dlatego dobrze jest go leczyć aptecznym syropem, działającym przeciwkaszlowo lub domowymi sposobami, na przykład siemieniem lnianym. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej jest się zwrócić o poradę do lekarza pierwszego kontaktu.