Dzisiejszy wpis poświęcony zostanie akrylowi – włóknu zwanemu również poliakrylonitrylem. Akryl w ostatnich latach coraz częściej wykorzystywany jest w przemyśle odzieżowym jako zamiennik naturalnej wełny. Z tego powodu, odwiedzając popularne sieci sklepów niełatwo jest nam trafić na prawdziwe, wełniane swetry, czapki i szaliki. Trudno nawet o odzież z domieszką tego naturalnego włókna. Dowiedzmy się wobec tego czegoś więcej o akrylu – pseudo-wełnie, która zdominowała półki i wieszaki w sklepach odzieżowych.

Rosnąca popularność akrylu

Akryl w sklepach

Źródło: www.c-and-a.com

Czytając metki na ubraniach, możemy łatwo zaobserwować, iż na rynku dominuje odzież, która choć wyglądem przypomina wełnianą, jest w istocie stworzona z włókien akrylowych. Akryl na metkach występuje pod różnymi nazwami, takimi jak: anilana, poliakryl, ascaryl lub acrilan. Dlaczego pseudo-wełna jest aż tak popularna? Ponieważ przędza akrylowa jest nawet czterokrotnie tańsza niż wełniana. Akryl poddany karbikowaniu upodabnia się do naturalnej wełny, jest miękki, sprężysty, przy odpowiednim splocie chroni przed chłodem, jest łatwy w pielęgnacji, nie uczula, nie gniecie się i nie jest atakowany przez mole. Niska cena i pewne zalety akrylu skłaniają duże sieciówki do oferowania swoim klientom – oczekującym atrakcyjnych cen – akrylowej odzieży.

Wełna czy akryl?

Akrylowe rękawiczki

Źródło: www.wylegarnia.com

Choć niska cena akrylu zachęca nas do kupowania ubrań z tego materiału, warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście zakup odzieży akrylowej jest dla nas korzystny. Akryl w przeciwieństwie do wełny nie jest włóknem naturalnym, tylko sztucznym, syntetycznym. Bardzo szybko ulega on ścieraniu, mechaceniu i rozciąganiu, a to sprawia, że już po kilku praniach akrylowa odzież może stracić swój pierwotny urok. Co więcej, to sztuczne włókno z łatwością się elektryzuje, przyciągając do siebie wszelkie cząsteczki kurzu i brudu. Akrylowa odzież nie jest również tak higroskopijna jak wełniana, zatem sprzyja poceniu się, a także słabiej chroni nas przed zimnem i wiatrem, niż jej naturalne odpowiedniki. Warto również zaznaczyć, iż akryl jest materiałem łatwopalnym, który szybko zajmuje się ogniem i ulega pod wpływem płomieni natychmiastowemu topnieniu.