Aksamit to tkanina od wieków znana w krajach europejskich. Materiał ten należy do grupy wyrobów tkackich, posiadających okrywę włókienną, zwanych pluszami. Skąd przywędrował aksamit, czym się charakteryzuje i jak można go bezpiecznie prać, prasować i przechowywać? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam dzisiejszy artykuł.

Aksamit – charakterystyka
Aksamit był bardzo popularny wśród możnowładców, hierarchów kościelnych i monarchów

Aksamit był bardzo popularny wśród możnowładców, hierarchów kościelnych i monarchów (Źródło: www.kobietyihistoria.blogspot.com)

Aksamit to materiał pochodzący z Indii, który od XII wieku był produkowany we Włoszech, a od końca XVII wieku w Polsce. Aksamitów początkowo używano w celu wytwarzania reprezentacyjnych ubiorów świeckich lub liturgicznych. Z czasem wykorzystywano je także do pokrywania mebli lub szycia zasłon i kap. Czym charakteryzują się aksamity? Są to tkaniny bawełniane z krótką okrywą włosową – z bawełny, jedwabiu bądź wełny – które uzyskiwane są przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek, które rozcina się (aksamity strzyżone) lub pozostawia jako nierozcięte (aksamity pętelkowe). Co warte uwagi, produkuje się również aksamity, powstające przy zastosowaniu obu tych technik. Tkaniny aksamitne mogą być gładkie lub wzorzyste. Do grupy aksamitów wzorzystych zalicza się  brokat, który wzbogacony jest nitkami metalowymi.

Jak dbać o tkaniny aksamitne?
Aksamit należy prasować na lewej stronie

Aksamit należy prasować na lewej stronie (Źródło: www.sewingpro.pl)

Aksamity to materiały bardzo wymagające. Jak zatem powinnyśmy odpowiednio prać, prasować i przechowywać aksamit? Przez wzgląd na okrywę włosową, tkaninę aksamitną prasujemy po lewej stronie. Jednakże, aby jej runo nie uległo zagnieceniu, układamy ją na ręczniku. Podczas prasowania włos rozłoży się w pętelkach ręcznika i zachowa swój wygląd. Jeśli mamy do czynienia z aksamitem bawełnianym, to warto prać go ręcznie w letniej wodzie. Można go śmiało wykręcać, ale nie wolno go zostawiać nierozwieszonego. Zagniecenia na włosach będą wówczas niezwykle trudne do zlikwidowania. Co do innych aksamitów, podczas ich prania najlepiej szczegółowo stosować się do zaleceń producenta. A jak należy prawidłowo przechowywać aksamit? Warto zwijać go w rulon, a nie składać w kostkę. Tak zwinięty materiał nie będzie miał połamanych włosów, których wyprostowanie może zabrać mnóstwo czasu i wysiłku.

Aksamit to tkanina zaliczana do grupy materiałów pluszowych, która przywędrowała do nas z dalekich Indii. Wyróżnia się ona posiadaniem okrywy włosowej, o którą należy odpowiednio dbać. Dlatego też w celu zachowania dobrego stanu tego materiału, warto z rozwagą przeprowadzać na nim czynności pielęgnacyjne.