Kocie uszy to nie tylko narząd słuchu. Są one także ważnym nośnikiem informacji o stanie emocjonalnym i stopniu pobudzenia naszego czworonoga. Jako opiekunowie kota – w trosce o jego higienę i stan zdrowia – mamy obowiązek dbać o jego uszy. Dlaczego to takie ważne i jak to robić?

Dlaczego należy dbać o kocie uszy?

Uszy kota są zagrożone licznymi schorzeniami. Należą do nich takie jednostki chorobowe, jak: świerzb uszny, grzybica oraz infekcje bakteryjne. Choroby te mają charakter przewlekły, a ich leczenie jest trudne. Co więcej, jeśli nasz koci przyjaciel już raz złapie dany patogen, może on dać o sobie znać w późniejszym terminie. Nie dziwi zatem fakt, że higiena uszu u kota ma niemałe znaczenie. Nasza ingerencja – dotycząca pielęgnacji kocich uszu – może okazać się konieczna, ale tylko wtedy, gdy nasz kot sam nie daje sobie rady z utrzymaniem higieny. Zdrowe koty przeważnie radzą sobie z czyszczeniem uszu samodzielnie. Wystarczy, że raz w miesiącu je skontrolujemy. Niemniej, jeśli nasz zwierzęcy przyjaciel miał problemy uszne w przeszłości lub zmaga się z obniżoną odpornością, jego tendencja do chorób uszu może być zwiększona. W takim przypadku należy regularnie kontrolować czystość uszu ulubieńca i w razie potrzeby stosować kocie czyszczenie uszu, za pomocą odpowiednich preparatów. Dlaczego to takie ważne? Takie działanie zapobiega nawrotom chorób i stanom zapalnym. A my w ten sposób oszczędzamy kotu cierpień i kolejnych wizyt w lecznicy weterynaryjnej.

Kocie czyszczenie uszu – jak je wykonać?

Dbanie o higienę kocich uszu powinno się opierać na cotygodniowym przeglądzie ich stanu. Regularne sprawdzanie uszu małego kotka, sprawi, że zwierzak zawczasu przyzwyczai się do tego zabiegu i nie będzie się przed nim bronił w dorosłości. Jeśli dostrzeżemy, że kocie uszy są brudne, wówczas koniecznie należy je wyczyścić. Czym się w tym celu posłużyć? Płynem do czyszczenia uszu, dostępnym w każdej aptece, jest płynna parafina. Przeważnie nie wywołuje ona żadnych podrażnień. Jak ją aplikować? Dwie lub trzy krople parafiny zakraplamy na obszarze małżowiny zewnętrznej, a następnie kolistym ruchem rozprowadzamy ją w uchu. Następnie zbieramy tłuszcz z brudem z kociego ucha za pomocą wacika kosmetycznego. A co z preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych?  Środki te mogą zawierać różne substancje dodatkowe, wzmacniające podrażniony naskórek oraz działające antyseptycznie. Są one szczególnie użyteczne, gdy nasz kot wykazuje tendencję do nawracających problemów z uszami. Wspomagają one bowiem proces leczenia. Wybór odpowiedniego preparatu powinien nastąpić wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Podstawą jest regularna kontrola stanu kocich uszu

Podstawą jest regularna kontrola stanu kocich uszu (Źródło: naszezoo.pl)

Kontrola czystości kocich uszu jest szczególnie istotna w przypadku zwierzaków, posiadających tendencję do tego rodzaju schorzeń. U takich zwierząt – w razie konieczności – kocie czyszczenie uszu przeprowadza się przy użyciu parafiny lub preparatu dobranego przez weterynarza.