Zdarza się, iż niektóre kobiety z niechęcią myślą o karmieniu swojego maluszka własną piersią. Jeśli my również należymy do tej grupy młodych matek, koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym artykułem i jeszcze raz przemyślmy ten temat. Być może w świetle poniższych argumentów, zdobędziemy się na próbę podawania bobasowi pokarmu naturalnego. W każdej chwili można przecież zrezygnować z tego rodzaju karmienia, a zaryzykować naprawdę warto. Mleko naturalne nie ma sobie bowiem równych, a jego wpływ na rozwój naszych pociech jest nieoceniony!

Dlaczego mleko naturalne jest tak wyjątkowe?
Pokarm matki na bieżąco dostosowuje się do potrzeb maleństwa

Pokarm matki na bieżąco dostosowuje się do potrzeb maleństwa (Źródło: www.tescomagazyn.pl)

Mleko naturalne to pokarm, który w najlepszy sposób odpowiada potrzebom naszego małego urwisa. I nie jest to wcale banalny, pusty frazes. Badania przeprowadzone na kobiecym mleku jednoznacznie dowodzą, iż stanowi ono mieszankę około 200 składników, która bezustannie się zmienia. Choć może się to wydawać zaskakujące, skład mleka kobiecego na bieżąco dostosowuje się do indywidualnych preferencji danego dziecka. Jakim wymogom jest w stanie sprostać pokarm matki? Zawartość naturalnego mleka zmienia się nie tylko pod wpływem wieku malca. Determinują ją także warunki atmosferyczne i pora dnia, w której bobas jest karmiony. Substancja, którą podajemy swojemu dziecku karmiąc go piersią, jest zatem unikalna i niemożliwa do podrobienia, nawet przez najlepszych specjalistów.

Skład mleka naturalnego
Do najważniejszych składników mleka kobiecego zaliczają się: woda, białka, tłuszcze, cukry, minerały, witaminy oraz przeciwciała.

Do najważniejszych składników mleka kobiecego zaliczają się: woda, białka, tłuszcze, cukry, minerały, witaminy oraz przeciwciała (Źródło: www.paleosmak.pl)

Podstawowym składnikiem mleka kobiecego jest woda, która jest całkowicie czysta, dzięki dokładnej filtracji w organizmie matki. Jej ilość w precyzyjny sposób dostosowuje się do wymagań maluszka. I tak, w cieplejsze dni mleko naturalne zawiera znacznie więcej wody, niż w dni chłodne, gdy dziecko nie potrzebuje tak dużego nawodnienia. Zawartość wody w mleku, zmienia się także w trakcie przebiegu posiłku bobasa. Na początku karmienia, niemowlę otrzymuje bardziej wodniste mleko, by wraz z trwaniem posiłku, dostawać coraz pożywniejsze porcje. Poza wodą, do najcenniejszych składników naturalnego mleka, zaliczają się między innymi: białka, tłuszcze, cukry, minerały, witaminy oraz przeciwciała. Każda z tych substancji występuje w pokarmie matki w odpowiedniej ilości i proporcjach, tak, by w jak najlepszym stopniu wpływać na rozwój dziecka.

Mleko naturalne to najlepszy rodzaj pokarmu, jaki matka może podać swojemu dziecku. Jego skład na bieżąco dostosowuje się bowiem do szczególnych potrzeb maleńkiej istotki. Dzieci karmione piersią są zatem bardziej odporne na infekcje oraz rzadziej zapadają na różnego rodzaju choroby. Niemniej, należy pamiętać, że nie każda z nas ma wpływ na to, czy może karmić swoje niemowlę piersią. Niektóre z nas – z przyczyn zupełnie niezależnych – nie podają pociechom naturalnego mleka. Czy niemożność karmienia piersią oznacza, że nasz maluszek skazany jest na pokarm słabej jakości? To prawda, że mleko matki jest wyjątkowe, jednak na rynku dostępnych jest naprawdę wiele jego zamienników, których skład pozwala bobasom naprawdę zdrowo się rozwijać. Wybierając pokarm zastępczy, należy się jednak kierować kilkoma, ważnymi kryteriami.