Jeśli kiedykolwiek opiekowałyśmy się osobą starszą lub ciężko chorą, zmuszoną do długotrwałego leżenia, zapewne zauważyłyśmy u niej występowanie dolegliwości, powodujących dodatkowy dyskomfort. Do niektórych z nich zaliczają się odleżyny. Rany powstające w wyniku długotrwałego ucisku, który hamuje prawidłowy przepływ krwi, są bardzo groźne. Mogą bowiem stać się przyczyną zakażenia całego organizmu chorego, a nawet spowodować jego śmierć. Jeżeli bliska nam osoba podlega właśnie leczeniu, które wymaga ciągłego pozostawania w łóżku, koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym wpisem. Dzięki niemu poznamy sposoby przeciwdziałania odleżynom oraz dowiemy się, jakie są skuteczne metody ich leczenia.

Odleżyny – jak im zapobiegać?
Warto dokładać wszelkich starań, by przeciwdziałać wystąpieniu odleżyn

Warto dokładać wszelkich starań, by przeciwdziałać wystąpieniu odleżyn (Źródło: www.zdrowie.gazeta.pl)

Odleżyny to rany, których leczenie nie jest proste. Znacznie łatwiej jest im zawczasu zapobiec, niż poddawać późniejszej terapii. Jeśli zatem mamy do czynienia z osobą, której poszczególne części ciała są narażone na długotrwały ucisk, powinnyśmy ciągle je obserwować (nawet 2-3 razy dziennie), przy naprawdę dobrym oświetleniu. Nawet lekkie zaczerwienienie i stwardnienie – poddawanych naciskowi miejsc – powinno zwrócić naszą uwagę i wzbudzić wzmożoną czujność. Skuteczną metodą przeciwdziałania ranom jest systematyczne zmienianie pozycji chorego (na łóżku co 1-2 godziny, na wózku inwalidzkim co kwadrans). Dobrym pomysłem jest także zakup materaca przeciwodleżynowego. Co więcej, warto dbać o częstą wymianę bielizny i pościeli osoby chorującej, higienę oraz nawilżanie jej skóry, jak również o zapewnienie jej środków zabezpieczających przed uciskiem (np. wałka do podpierania nóg). Chorego należy też delikatnie masować oliwką i wykonywać z nim bierne ćwiczenia, wielokrotnie zginając jego ręce i nogi w stawach. Środkiem ochronnym dla obłożnie chorych jest także dieta bogata w: białko, witaminę C oraz cynk.

Odleżyny – leczenie
Odleżyny leczy się specjalnymi opatrunkami

Odleżyny leczy się specjalnymi opatrunkami (Źródło: www.zobaczzrozum.wordpress.com)

Być może na ciele naszych bliskich zdążyły się już pojawić zaczerwienienia, a nawet rany. Co warto zrobić w takiej sytuacji? Leczenie odleżyn należy rozpocząć od dokładnego określenia ich rodzaju. Przyjmuje się, iż tego typu uszkodzenia ciała podlegają ścisłemu podziałowi. Wyróżnia się odleżyny: I, II, III, IV i V stopnia. Kiedy na ciele chorego pojawia się zaczerwienienie, blednące pod wpływem nacisku palca, mamy wówczas do czynienia z odleżyną I stopnia. Jeśli zaczerwienienie to nie blednie, mówimy wtedy o odleżynie II stopnia. Uszkodzenie pełnej grubości skóry do granicy z  tkanką podskórną, oznacza już III stopień tej dolegliwości. Stopień IV to z kolei uszkodzenie obejmujące również tkankę podskórną, czyli martwicę tkanki. Najcięższą postacią rany, spowodowanej długotrwałym uciskiem, jest odleżyna V stopnia, która oznacza zaawansowaną martwicę (rozpościerającą się do powięzi, mięśni, a nawet stawów i kości). Kiedy uda nam się określić stopień uszkodzenia ciała chorego, należy pilnie przystąpić do terapii. Jak leczyć odleżyny? Najczęściej robi się to za pomocą specjalistycznych, wilgotnych opatrunków, przyklejanych na zmiany skórne. Rodzaj takiego opatrunku powinien być dostosowany do rodzaju odleżyny, z jaką mamy do czynienia. Środki stosowane na delikatne zaczerwienienia, nie przyniosą ulgi w przypadku poważniejszych ran. Wybierając plaster opatrunkowy, musimy szukać zatem produktu, który jest przeznaczony dla określonego rodzaju uszkodzeń.

Odleżyny to ciężka przypadłość, która staje się prawdziwą zmorą osób obłożnie chorych. Warto dokonywać wszelkich starań, by osoby narażone na takie dolegliwości, nie musiały ich znosić. Metody przeciwdziałania odleżynom nie są jednak łatwe do wdrożenia i nie zawsze muszą przynosić stuprocentową skuteczność. W wypadku pojawienia się dolegliwości, związanych z poddawaniem ciała długotrwałemu uciskowi, warto wspomagać się specjalistycznymi opatrunkami, przeznaczonymi do leczenia odleżyn.