W trakcie zimy w wyniku działania chłodu, wiatru, noszenia nakryć głowy i przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, włosy często ulegają uszkodzeniom, tracą blask, sprężystość i stają się łamliwe. Po zimowych miesiącach wiele z nas walczy również z problemem przetłuszczających się włosów. Aby przywrócić włosom zdrowy i piękny wygląd, wiosną warto zadbać o ich właściwą pielęgnację i regenerację. Nasz plan działania powinien być jednak ściśle związany z rodzajem problemu, z jakim się borykamy. Zatem jak wzmocnić włosy po zimie, gdy mają rozdwojone końcówki, przetłuszczają się, wypadają, są przesuszone i elektryzują się? Jakie kosmetyki do włosów po zimie, warto włączyć do swojej pielęgnacji? Jak prawidłowo myć włosy i jaka dieta przywróci im odpowiednią kondycję? Z dzisiejszego artykułu dowiemy się wiele na temat tego, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów po zimie.

Zacznij od wizyty u fryzjera

Pierwszym krokiem, jakiego warto podjąć się wiosną, tak by zregenerować włosy po zimie, jest wybranie się na wizytę do profesjonalnego fryzjera. Być może uzna on, że wystarczy poprzestać na podcięciu końcówek. Może się jednak okazać, że włosy są na tyle zniszczone, że trzeba je znacznie bardziej ściąć. Wiosna to doskonały czas na zmianę fryzury. Dzięki nowej fryzurze poczujemy się świeżo, pewniej i atrakcyjniej, a nasze włosy będą w dużo lepszej kondycji. Co więcej, podcięcie włosów sprawi, że kosmyki będą lepiej się układały, a pielęgnacja i higiena włosów stanie się znacznie prostsza. Na dodatek, salony fryzjerskie oferują bogatą gamę zabiegów na włosy, które potrzebują regeneracji po zimie.

Warto zacząć od wizyty u dobrego fryzjera

Warto zacząć od wizyty u dobrego fryzjera (Źródło: sprzet-fryzjerski.pl)

Prawidłowa technika mycia włosów

Duże znaczenie – w przypadku regeneracji włosów po zimie – ma również sposób, w jaki myjemy swoje kosmyki. Prawidłowa technika mycia włosów opiera się na delikatnych ruchach. Najwięcej uszkodzeń struktury włosa powstaje bowiem właśnie wtedy, gdy są one mokre. Włosów nie należy też gnieść. Ponadto nie wolno drapać skóry głowy, bo to może niepotrzebnie pobudzać gruczoły łojowe. Głowę płuczemy chłodną wodą i po raz wtóry nakładamy szampon. Po ostatecznym spłukaniu włosów, nakładamy na nie odżywkę. Jest to najlepszy moment na odżywienie włosów, gdyż właśnie wtedy ich łuski są otwarte, a to z kolei pozwala na głębokie wniknięcie do nich składników aktywnych odżywki. Nie tylko technika mycia głowy ma znaczenie, ale także sposób, w jaki ją suszymy. Jeśli używamy suszarki, pamiętajmy, że strumień powietrza nie może być zbyt gorący.

Pielęgnacja włosów wypadających

Zimą i wiosną wypadanie zazwyczaj się nasila. Regeneracja włosów po zimie, która zwalczy problem wypadających włosów, powinna opierać się na zastosowaniu kosmetyków wzmacniających włosy i ich cebulki. W drogeriach i aptekach dostępne są specjalne szampony, toniki, ampułki i odżywki o  działaniu wzmacniającym. Odpowiedni wpływ na objętość naszych włosów, wywrze także dieta bogata w witaminy i minerały. Co jednak zrobić, jeśli zauważymy, że po każdym czesaniu na naszej szczotce pozostają całe pasma włosów lub  też okres wypadania przedłuża się? Wówczas koniecznie warto zwrócić się o pomoc do dermatologa. W takim wypadku wypadanie włosów może być objawem złego funkcjonowania systemu hormonalnego, czy też problemów z tarczycą.

Pielęgnacja włosów z rozdwojonymi końcówkami

Innym, najczęstszym problemem, z jakimi borykają się nasze włosy po zimie, są rozdwojone końcówki. Co jest tego przyczyną? Noszenie szalika i działanie wiatru podczas chłodnych dni spowodowało, że uszkodzone zostało spoiwo międzykomórkowe łączące łuski włosa. Z tego powodu łuski przestały odpowiednio do siebie przylegać, a włosy straciły gładkość, zaczęły się plątać i rozdwajać. Co zrobić w takiej sytuacji? Do każdego mycia należy używać szamponów przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych oraz odżywki o podobnym działaniu. Raz lub dwa razy w tygodniu, dobrze jest też po umyciu oraz osuszeniu włosów ręcznikiem, nałożyć maskę regenerującą. Kosmetyk ten wciera się na całej długości włosów. Szczególną troską warto przy tym objąć zniszczone końcówki włosów. Po kilku minutach maskę spłukujemy ciepłą wodą.

Maska do włosów poprawi ich stan

Maska do włosów poprawi ich stan (Źródło: maskidowlosow.pl)

Włosy przetłuszczające się

A jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów przetłuszczających się po zimie? Jeżeli nasze włosy wymagają mycia co dwa, trzy dni, można wówczas używać szamponów do włosów przetłuszczających się. Jeśli jednak nasza fryzura wymaga codziennego mycia, zdecydowanie lepszym wyborem okaże się łagodny szampon o neutralnym pH, który dostępny jest w aptece. Nie rezygnujmy też z odżywek. Pamiętajmy jednak, by wybierać preparaty przeznaczone do włosów przetłuszczających się i wcierać je tylko w końcówki, nie dotykając przy tym skóry głowy. Możemy też zastosować odżywki do rozpylania. Ich zaletą jest fakt, że są mniej obciążające dla włosów. Kolejnym sposobem na poprawę stanu skóry głowy, jest zastosowanie spirytusowych wywarów z brzozy lub pokrzywy, które możemy zakupić w sklepach zielarskich.

Pielęgnacja włosów przesuszonych i elektryzujących się

Włosy po zimie mogą też być bardzo przesuszone i mocno się elektryzować. W takim wypadku dobrze jest postawić na solidną kurację nawilżającą. W tym względzie sprawdzi się odżywka, stosowana po każdym myciu oraz maski wykonywane raz w tygodniu. Możemy też zdecydować się na zakup spraya przeznaczonego do stosowania tuż po wysuszeniu włosów. W wyjątkowych sytuacjach fryzurę możemy zdyscyplinować, bardzo delikatnie dotykając włosów dłońmi posmarowanymi odżywką.

Dieta a stan włosów po zimie

Za stan naszych włosów po zimie winę ponosi również dieta, która podczas chłodnych miesięcy jest zazwyczaj uboga w witaminy i minerały. Zmiana nawyków żywieniowych i dbałość o jakość dostarczanych organizmowi produktów spożywczych, w znacznej mierze pomoże w odbudowaniu i zregenerowaniu naszych włosów. Jakie zmiany warto zatem wprowadzić w swoim jadłospisie? Wiosną jedzmy więcej sezonowych warzyw, owoców, ryb, nabiału, owoców morza, kasz, soczewicy i zbóż pełnoziarnistych. Zrezygnujmy natomiast ze słodyczy, ostrych przypraw i używek. Swoją dietę możemy też uzupełnić preparatami zawierającymi zestaw minerałów, które poprawiają stan włosów. O jakie minerały chodzi? O kwas pantotenowy, krzem, cynk i wapń. Bardzo istotne dla kondycji włosów są także witaminy z grupy B m.in. B1, B2, B3 (niacyna), B5, B6 oraz kwas foliowy. Najlepiej, gdy przy wyborze odpowiedniego preparatu, skorzystamy z pomocy lekarza lub farmaceuty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Nasze włosy po zimie mogą być bardzo zniszczone i wymagać odpowiedniej regeneracji. Z pewnością pomocna w tym względzie okaże się wizyta w profesjonalnym salonie fryzjerskim, odpowiednia higiena i pielęgnacja włosów, stosowanie skutecznych kosmetyków i zbilansowana dieta.