Płacz małego dziecka to naturalna forma jego komunikacji z rodzicami. Kiedy bowiem malec nie potrafi jeszcze mówić, jego łkanie pozwala opiekunom dowiedzieć się, iż jest głodny, śpiący, znudzony, rozdrażniony, potrzebuje pomocy lub zmiany pieluszki. Jako młode mamy możemy jeszcze nie potrafić rozpoznawać typów melodii płaczu naszego bobasa. W związku z tym, mogą nam się nasuwać następujące pytania: jak rozpoznać płacz dziecka i w jaki sposób powinnyśmy na niego reagować?

Płacz dziecka – jak go rozróżnić?
Głośny krzyk malca może oznaczać to, iż jest on głodny

Głośny krzyk malca może oznaczać to, że jest głodny (Źródło: www.bebiklub.pl)

Kiedy pociecha zaczyna łkać, jako niedoświadczone mamy możemy z niepokojem zastanawiać się, co oznacza płacz dziecka. Największą trudność może dla nas stanowić rozróżnienie łez wynikających z codziennych niedogodności, od łkania wywołanego bólem. W zależności od powodu rozdrażnienia, płacz dziecka różni się tonem, nasileniem oraz intensywnością. Rozpaczliwy i głośny krzyk, któremu towarzyszy zaczerwieniona buzia oraz prężenie się, zwykle wynika z głodu. Z kolei  krzyk przerywany szlochem może być spowodowany bólem lub strachem. Stopniowane marudzenie często oznacza natomiast wyrażenie potrzeby zmiany pieluszki, temperatury otoczenia lub przerwania nudy. Co więcej, smutne, nosowe popłakiwanie zazwyczaj wiąże się z odczuciem dyskomfortu, spowodowanego ząbkowaniem bądź swędzeniem. Łagodne kwilenie najczęściej wyraża z kolei chęć przytulenia się do mamy. Płacz związany z wieczornym niepokojem – będący czymś zupełnie naturalnym –  jest intensywny, histeryczny, a nawet przybiera formę napadów wściekłości. Zwykle taki płacz dziecka trwa od kilkunastu minut do ponad godziny.

Jak reagować na płacz malucha?
Dziecięcy płacz może złagodzić kołysanie w kołysce

Dziecięcy płacz może złagodzić kołysanie w kołysce (Źródło: www.forbebe.pl)

Najlepszą metodą na uspokojenie dziecięcego płaczu, jest podanie bobasowi tego, czego on potrzebuje. Niekiedy jednak, to nie wystarcza i musimy pokusić się o wykonanie dodatkowych kroków. Jakich? Dziecko odpręża się, kiedy rytmicznie kołyszemy je w rękach lub w kołysce, a także, gdy nosimy je, przytulamy, ograniczamy nadmiar bodźców, takich jak: radio czy telewizja oraz włączamy maluszkowi regularne szmery i hałasy odkurzacza, pralki, okapu kuchennego, suszarki bądź samochodu.

Dziecięcy płacz jest czymś zupełnie naturalnym. Jako młode mamy musimy jednak nauczyć się rozpoznawać jego rodzaje, tak by móc w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby naszego malca. Dziecięce łkanie, w zależności od powodu różni się intensywnością, natężeniem i tonem.