Mając do czynienia z zakażeniami o podłożu bakteryjnym, pediatra zwykle decyduje się na podanie dziecku antybiotyku. Dlaczego w takiej sytuacji należy sięgnąć po probiotyk? Jakie probiotyki są najbardziej skuteczne dla najmłodszych? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy artykuł.

Probiotyki – dlaczego są potrzebne?
Podczas antybiotykoterapii u dziecka może wystąpić biegunka

Podczas antybiotykoterapii u dziecka może wystąpić biegunka (Źródło: wizaz.pl)

Podczas antybiotykoterapii – z powodu niszczenia flory bakteryjnej jelit – nietrudno o wystąpienie u dziecka uciążliwych dolegliwości. Zwykle są to: biegunki, bóle brzucha i grzybice. Badania naukowe jednoznacznie wykazały, że podczas kuracji antybiotykowej, powikłania jelitowe o różnym nasileniu ma od 11 do 40 procent małych pacjentów.

Będąc mamami z pewnością chcemy uniknąć podobnych powikłań. By im zapobiec, od początku antybiotykoterapii i przez kilka dni po jej zakończeniu, stosujmy u swoich pociech tak zwaną osłonkę, czyli probiotyki. Międzynarodowe badania wykazały, że podawanie niemowlakowi – karmionemu butelką – mieszanki wzbogaconej o probiotyki, aż o połowę zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej.

Co ważne, probiotyki można podawać nie tylko zapobiegawczo, ale także w trakcie trwającej już biegunki. Takie postępowanie może bowiem znacząco skrócić czas jej trwania.

Co powinien zawierać probiotyk?
Probiotyki zawierają w sobie żywe kultury pożytecznych bakterii

Probiotyki zawierają w sobie żywe kultury pożytecznych bakterii (Źródło: stylnazdrowie.pl)

Probiotyki to preparaty zawierające odpowiednią ilość żywych, ściśle zdefiniowanych mikroorganizmów. Należą do nich: drożdżaki (Saccharomyces boulardii ) i bakterie probiotyczne (Lactobacillus casei ssp. rhamnosus – Lactobacillus GG, Lactobacillus casei strain Shirota, Lactobacillus casei DN-114 001, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus). Skolonizowane w przewodzie pokarmowym mikroorganizmy unieszkodliwiają substancje, grzyby, wirusy i toksyny, zagrażające życiu i zdrowiu organizmu.

Działanie poszczególnych szczepów bakterii probiotycznych jest różne i nie wszystkie są jednakowo skuteczne.

Jakie preparaty zatem wybrać dla swojego maluszka?

Probiotyk dla dzieci musi być dostosowany do wyjątkowych potrzeb młodych organizmów i zawierać w sobie najskuteczniejsze – według medycznych statystyk – żywe szczepy kultur bakterii: Lactobacillus rhamnosus GG lub Saccharomyces boulardii. Tego typu środki mogą pomagać skutecznie chronić nasze pociechy, przed destrukcyjnym działaniem antybiotyków.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Podczas antybiotykoterapii warto sięgnąć po sprawdzony probiotyk, który pomoże odbudować zniszczoną florę bakteryjną u naszych dzieci i nie dopuścić do powstania w ich organizmach niebezpiecznych powikłań.