Kiedy czujemy się osłabione, boli nas głowa i gardło, mamy katar, a także podwyższoną temperaturę, wówczas zaczynamy domyślać się, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Spodziewamy się, iż w najbliższym czasie będziemy musiały skupić się na na walce z nieprzyjemną infekcją. Aby jednak podjąć właściwe kroki w kwestii obrony przed chorobą, koniecznie jest określenie jej rodzaju. Wymienione objawy mogą wskazywać na zwykłe przeziębienie, niemniej istnieje prawdopodobieństwo, iż są one oznaką poważniejszej infekcji, takiej jak grypa. Czym zatem różnią się od siebie te dwa schorzenia? Jeśli zapoznamy się z dzisiejszym artykułem, w przypadku gorszego samopoczucia prawdopodobnie będziemy w stanie określić: czy zaatakowało nas przeziębienie czy grypa.

Objawy przeziębienia

Przeziębienie, zwane także infekcją górnych dróg oddechowych, to zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i krtani, które zazwyczaj wywołane jest wirusami. Do głównych symptomów przeziębienia zalicza się: kichanie, wodnisty wyciek z nosa oraz uczucie jego zatkania.

Przeziębieniu często towarzyszy katar

Podczas przeziębienia pojawia się katar (Źródło: www.zdrowylink.pl)

W wyniku tego rodzaju infekcji, pojawia się również ból gardła i towarzysząca mu chrypa.

Ból gardła

Symptomem infekcji górnych dróg oddechowych jest ból gardła (Źródło: www.zdrowienazdrowie.pl)

Bardzo często podczas przeziębienia dochodzi także do zapalenia spojówek, które objawia się łzawieniem, pieczeniem pod powiekami, a niekiedy nawet światłowstrętem. Co więcej, do symptomów przeziębienia zalicza się ból głowy i podwyższoną temperaturę ciała (najczęściej jest to stan podgorączkowy lub lekka gorączka – do 38°C). Po pewnym czasie trwania infekcji, może wystąpić również kaszel. Wymienione powyżej symptomy – w przypadku przeziębienia – pojawiają się zwykle powoli i stopniowo, a choroba trwa od 4 do 5 dni.

Grypa – symptomy

Grypa to z kolei choroba górnych dróg oddechowych (gardła, krtani, tchawicy), której przebieg jest niezwykle gwałtowny. W pierwszej fazie schorzenia następuje szybki wzrost temperatury ciała (w ciągu jednego dnia może ona osiągnąć nawet 40°C).

Wysoka temperatura ciała

Oznaką grypy jest gwałtowny wzrost temperatury ciała (Źródło: www. styl.pl)

Gdy w organizmie rozwija się grypa, u chorego pojawiają się: dreszcze, ból głowy, mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, bóle kostno-stawowe, nieprzyjemne doznania w okolicy gałek ocznych, łzawienie z oczu, wzmożona potliwość skóry oraz suchy kaszel.

Suchy kaszel

Grypie towarzyszy suchy kaszel (Źródło: www.abcnews.go.com)

Czas trwania choroby to zazwyczaj od 3 do 6 dni. Suchy kaszel, który pojawia się wraz z chorobą, zanika dopiero po kilku dniach od ustąpienia grypy. Okres ogólnego osłabienia – po zakończeniu choroby – trwa nawet od 2 do 3 tygodni.

Choć mogłoby się wydawać, iż objawy przeziębienia i grypy są nieco podobne, istnieją kryteria pozwalające jednoznacznie rozróżnić oba te schorzenia. Przede wszystkim grypa zaczyna się bardziej gwałtownie, niż zwykłe przeziębienie. Wiąże się ona z naprawdę wysoką gorączką i z wieloma innymi nieprzyjemnymi doznaniami. Co najistotniejsze, w przeciwieństwie do zwykłej infekcji górnych dróg oddechowych, grypa często kończy się powikłaniami. Dlatego też już na samym początku rozwoju tego schorzenia, warto wybrać się do lekarza, sięgnąć po odpowiedni preparat farmaceutyczny i dostatecznie długo kurować się w domu, pod ciepłą kołdrą.