Ryby powinny być nieodłącznym elementem naszej kuchni, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości odżywcze i unikatowe walory kulinarne. Niemniej, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw, które przynosi nam spożywanie ryb, musimy dbać o to, by zakupione przez nas mięso było świeże, a następnie prawidłowo przechowywane. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej, o zasadach właściwego wyboru, zakupu i sposobu przechowywania ryb.

Jak kupować ryby?

Zakup ryb

Źródło: www.alrewe.com

Podczas zakupu ryb – zarówno od sprzedawcy w sklepie, jak i od rybaka – należy zwracać uwagę na ich zapach i wygląd. Oczy świeżych ryb są zwykle wypukłe, błyszczące, a ich skrzela mają intensywną barwę, która w zależności od gatunku ryby, przybiera odcień od różowego po purpurowy. Co więcej, skóra w przypadku ryb odpowiedniej jakości, jest gładka, błyszcząca, a także pozbawiona plam lub zbyt dużej ilości śluzu. Świeże ryby wyróżniają się również sprężystym mięsem, które pod wpływem nacisku się nie odkształca i nie zmienia swojej barwy. Kupując mięso rybne wystrzegajmy się także sztuk o nieprzyjemnej, wręcz odpychającej woni. Kiedy mamy zamiar zakupić rybę w sklepie, pamiętajmy, by odłożyć moment jej zakupu na sam koniec naszego pobytu w tym miejscu. Nie kupujmy również zbyt wielu porcji mięsa na raz, dostosowując jego ilość do naszych bieżących potrzeb.

Przechowywanie ryb

Przechowywanie ryb

Źródło: wwww.selgros.pl

Jeśli złowiliśmy samodzielnie rybę lub zakupiliśmy ją od rybaka, powinnyśmy jej mięso odpowiednio przygotować do transportu. W tym celu należy rybę wypatroszyć – o ile tego nie zrobi za nas rybak – i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Następnie do środka ryby włóżmy świeże pokrzywy, aby zapobiec psuciu się jej mięsa. Jeśli mamy zamiar przewozić złowioną rybę przez dłuższy czas, warto ją zapakować w pojemnik lub torbę termoizolacyjną, która będzie wyposażona w torebki lodu. Kiedy ryba znajdzie się w już naszym domu, możemy ją włożyć do lodówki lub do zamrażalnika. Nasuwa się wobec tego pytanie: jak odpowiednio przygotować rybę przed włożeniem jej do lodówki bądź zamrażalnika? Ryba, którą mamy zamiar umieścić w lodówce, powinna być wypatroszona, pozbawiona skrzeli i oczu. Co więcej, jej mięso musi być starannie zawinięte w folię spożywczą lub włożone do szczelnego pojemnika. Należy także nadmienić, że ryba nie może być przechowywana w lodówce dłużej niż przez dwa dni. Jeśli z kolei zdecydujemy się na zamrożenie ryby, włóżmy ją w całości lub w kawałkach (po 2-3 sztuki) do woreczków, przeznaczonych do mrożenia. W zamrażalniku – w temperaturze -20 stopni Celsjusza – możemy następnie przechowywać jej mięso przez okres od 2 do 6 miesięcy.