Bielone domki na wyspie Santorini oraz malownicze greckie wioski i miasteczka – osnute słońcem i winoroślą – z pewnością przywodzą nam na myśl uczucie spokoju, czystości i błogiego wypoczynku. Jeśli należymy do szczęśliwych posiadaczek własnego ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wprowadziły do niego elementy, które nadadzą mu południowego klimatu, idealnie komponującego się z letnim leniuchowaniem. Jak zatem zaaranżować swój własny grecki ogród?

Styl grecki

Na początku warto zadać sobie zasadnicze pytanie: czym w zasadzie wyróżnia się styl grecki w architekturze i sposobie dekorowania wnętrz? Do istotnych elementów składających się na grecką stylistykę, zaliczają się: bielone ściany o nierównej strukturze, niebieskie okna, drzwi i okiennice, naturalne materiały (glina, drewno, kamień, marmur, len i żelazo), proste w formie i funkcjonalne meble, a także ceramiczne dodatki (zdobione kwiatami i mozaikami). Poniżej znajdziemy kilka fotografii, które ukazują specyfikę greckiego stylu:

Charakterystyczne bielone ściany i niebieskie drzwi

Charakterystyczne bielone ściany i niebieskie drzwi (Źródło: www.taras-balkon.pl)

Wykorzystanie naturalnych materiałow (m.on. drewna i kamienia) cechuje styl grecki

Styl grecki cechuje wykorzystanie naturalnych materiałów, m. in. drewna i kamienia (Źródło: www.urodaizdrowie.pl)

Ogród z greckimi inspiracjami

Dokładne odwzorowanie typowo greckiego domu i ogrodu w polskiej rzeczywistości, nie zawsze może być możliwe, a przede wszystkim gustowne. Aby uniknąć efektu sztuczności i tandety, warto mieć poszanowanie dla stylistyki zamieszkiwanego przez nas regionu oraz umiejętnie łączyć ze sobą elementy stylu rodzimego i południowego. Na przykład, greckie patio możemy zastąpić zadaszonym tarasem, wzbogaconym o kamienną posadzkę, bielone ściany i błękitne okiennice (rozwiązanie to sprawdzi się w domach o charakterze rustykalnym). Z kolei meble, które pojawią się w naszym ogrodzie, powinny być surowe w swojej formie i najlepiej, by były pomalowane na biały lub niebieski kolor.

Meble ogrodowe inspirowane stylem greckim

Meble ogrodowe inspirowane stylem greckim (Źródło: www.beautifulsolution.blogspot.com)

Blat tarasowego stolika warto ozdobić mozaiką z resztek kafli, co nada mu prawdziwie południowego charakteru. Nasz grecki ogród możemy także uzupełnić wiklinowymi dodatkami, biało-niebieskimi poduszkami, prostymi, białymi latarenkami (w kształcie czworokąta), pergolami porośniętymi winoroślą oraz glinianymi dzbanami i doniczkami z kwiatami, postawionymi na stopniach schodów wejściowych, na tarasie lub wzdłuż ogrodowych alejek.

Nasz mały grecki ogród możemy wzbogacić winoroślą, pnąca się po drewnianej pergoli

Nasz mały grecki ogród możemy wzbogacić winoroślą, pnącą się po drewnianej pergoli (Źródło: www.tujaryma.flog.pl)

Ogród inspirowany stylem greckim to doskonałe miejsce do wypoczynku. Wyróżnia się on wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz takich kolorów jak: biel i błękit. Doskonałym uzupełnieniem dla pieczołowicie dobranych dodatków, okażą się także odpowiednie rośliny: winorośl, tuje – będące kuzynkami południowoeuropejskich cyprysów – i ukwiecone krzewy. Aranżując grecki ogród, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by współgrał on indywidualnym rysem miejsca, w którym mieszkamy.