Niestety, szpecące cerę krostki, grudki i zaskórniki nie są już wyłącznie domeną nastolatek, i coraz częściej dotyczą także osób dorosłych. Niemal połowa kobiet w wieku od 21do 30 lat zmaga się z trądzikiem. Dolegliwość ta dokucza także jednej czwartej osób w wieku od 31do 40 lat. Czym różni się trądzik u dorosłych osób od tego, z którym zmagają się nastolatkowie? Odpowiedzi na te pytanie udzieli nam dzisiejszy post.

Trądzik młodzieńczy – objawy

W przypadku osób w okresie dojrzewania niedoskonałości zazwyczaj skupiają się w obrębie strefy T, czyli na czole, nosie i w górnej części policzków. U nastolatków pojawiają się głównie zaskórniki zamknięte i otwarte. Niekiedy trądzikowi młodzieńczemu towarzyszą też czerwone zmiany zapalne. Poza tym, schorzenie to zazwyczaj przybiera postać łagodną lub umiarkowaną. Zdarza się jednak, że trądzik występuje również w postaci ciężkiej. U osób młodych dolegliwość ta rozwija się stosunkowo szybko i ma skłonność do nawracania. A co z wpływem tego schorzenia na jakość życia nastolatków? Z jednej strony młodzi ludzie bywają wrażliwi i bardziej skłonni do krytycznej oceny swojej powierzchowności – a trądzik nie sprzyja pewności siebie – z drugiej jednak strony zjawisko to jest powszechne wśród nastolatków, co ogranicza jego negatywny wpływ na kontakty społeczne.

Zmiany skórne u nastolatków często pojawiają się na czole

Zmiany skórne u nastolatków często pojawiają się na czole (Źródło: portalzdrowiaseksualnego.pl)

Trądzik u dorosłych – symptomy

Trądzik u osób dorosłych charakteryzuje się tym, że zmiany skórne lokalizują się zazwyczaj na podbródku, żuchwie i szyi. Jaki typ niedoskonałości dominuje na skórze kobiet po 20 roku życia lub starszych? Są to głównie czerwone zmiany zapalne różnej wielkości. Niestety, bywają one także bolesne. Zaskórniki zamknięte i otwarte występują z kolei znacznie rzadziej. Trądzik u dorosłych przybiera zazwyczaj postać łagodną i umiarkowaną. Schorzenie to rozwija się stopniowo. A jak wpływa ono na jakość życia osób dorosłych, dotkniętych tą przypadłością? Trądzik może w znacznym stopniu pogarszać samopoczucie pod względem psychicznym i społecznym. Zwykło się bowiem uważać, że jest on domeną osób w okresie dojrzewania, a nie dorosłych ludzi.

Trądzik u dorosłych kobiet lokalizuje się zazwyczaj w okolicach żuchwy, szyi i brody

Trądzik u dorosłych kobiet lokalizuje się zazwyczaj w okolicach żuchwy, szyi i brody (Źródło: jakowisko.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Trądzik to bardzo nieprzyjemna przypadłość. Inaczej przebiega ona w przypadku nastolatków i osób dorosłych. Osoby w okresie dojrzewania zwykle przechodzą „burzę hormonalną”, która w większości przypadków z czasem się wycisza. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną problemów skórnych u nas samych, koniecznie odwiedźmy rekomendowanego specjalistę, który podpowie, jakie badania warto wykonać. A w międzyczasie zaleci nam bezpieczny i skuteczny lek na trądzik u dorosłych.