Ulewanie u niemowląt to częsta przypadłość. O ulewaniu mówi się wtedy, gdy z ust maluszka – od razu lub po upływie godziny od karmienia – wypływa stróżka pokarmu. Jeśli tego rodzaju kłopoty nękają również twojego bobasa, możesz się zastanawiać się nad tym, skąd się one biorą i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się zatem czegoś więcej o ulewaniu u najmłodszych i poznaj sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Przyczyny ulewania

Przyczyną ulewania może być niedojrzałość układu pokarmowego dziecka

Źródło: www.edziecko.pl

Częstym powodem ulewania u niemowląt jest niedojrzałość układu pokarmowego. W pierwszych miesiącach życia, mięsień zwieracza – znajdujący się między przełykiem a żołądkiem – jest jeszcze bardzo słaby. W wyniku tego, że zwieracz nie zawsze działa sprawnie, spożyty przez malucha pokarm cofa się do jego przełyku i wypływa ustami. Zdarza się również, że przyczyną ulewania jest zbyt szybkie pochłanianie przez bobasa pokarmu z piersi. W pośpiechu niemowlę może połykać powietrze, które następnie wraca się z żołądka wraz z częścią znajdującego się tam mleka. Co więcej, ulewanie u niemowląt może być skutkiem przekarmiania dziecka.

Sposoby na ulewanie

Butelka bezkolkowa powinna być stosowana w przypadku ulewających maluchów

Źródło: www.happybaby.pl

Jeśli twoje niemowlę ulewa pokarm, koniecznie zadbaj o to, aby podczas karmienia twój maluch nie nałykał się niepotrzebnie powietrza. W trakcie karmienia piersią, staraj się układać swoje ciało tak, by mleko wypływało delikatnie pod górę. Kładąc się do karmienia, podpieraj się zatem poduszkami i kładź swoje niemowlę na brzuchu. Jeśli twój bobas pije mleko z butelki, podawaj mu jednorazowo mniejsze porcje mleka, ale za to rób to zdecydowanie częściej. Ponadto do podawania pokarmu maluszkowi, staraj się używać tylko butelek antykolkowych. Nie zapomnij również o odbijaniu. Wykonuj tą czynność kilka razy w ciągu karmienia i koniecznie po każdym posiłku. Po odbiciu ułóż dziecko na boku. Jeśli maleństwo jest już aktywne, zadbaj o to, aby po karmieniu nie pełzało. Istotne jest również to, by pieluszka ulewającego malca nie przylegała do jego ciała zbyt ciasno, a jego ubranka nie uciskały zanadto brzuszka.

Co robić, gdy ulewanie wymyka się spod kontroli?

Gdy twoje niemowlę ulewa bardzo dużo i to po każdym posiłku – niekiedy nie mogąc nawet przybrać na wadze – powinnaś koniecznie skonsultować się z pediatrą. Lekarz z pewnością przepisze dla twojego bobasa odpowiednie preparaty, wspomagające pracę jego układu pokarmowego. Może się również okazać, iż ulewanie u twojego dziecka jest objawem alergii pokarmowej, co będzie wymagało od was podjęcia diety eliminacyjnej.