Witaminy dla niemowląt w formie suplementów to temat niejednoznaczny. Z jednej strony ich podawanie może przynieść dla maluchów wiele korzyści rozwojowych, jednak należy pamiętać, że nie powinno się tego robić w sposób dowolny – bez konsultacji z lekarzem – gdyż takim działaniem zamiast pożytku, wyrządza się tylko szkodę dzieciom. Dowiedzmy się zatem, jak i kiedy możemy uzupełniać dietę niemowląt o dodatkowe witaminy?

Dlaczego nie podawać dziecku witamin na własną rękę?

Choć brak witamin może stać się przyczyną wystąpienia u malucha groźnych chorób, równie niebezpieczny dla jego organizmu jest ich nadmiar. Podając dziecku suplementy w sposób niekontrolowany, możemy go zatem nieświadomie podtruwać. Przykład może stanowić przekroczenie dawki witamin: A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem dziecka. Witaminy te mają tendencję do gromadzenia się w organizmie, przez co w szybki sposób mogą stać się toksyczne dla dzidziusia. Nadmiar witaminy A i E, może powodować u niemowlaka: ból głowy, biegunkę, nudności, a także utratę apetytu, z kolei zbyt duża ilość witaminy D, przyczynia się do wystąpienia: kłopotów z nerkami, nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Dlatego też, zanim podamy dziecku witaminy dla niemowląt, zawsze powinnyśmy się skonsultować z lekarzem, który wyznaczy dla niego bezpieczną dawkę.

Witamina D i K

Witamina K i D

Źródło: www.pressmix.eu

Noworodki i niemowlęta bardzo potrzebują witaminy D, która zapobiega rozwojowi krzywicy oraz jest niezbędna, by miały one mocne kości i zęby.  Witamina ta chroni także bobasy przed wystąpieniem u nich wielu groźnych chorób, które mogą ujawnić się dopiero w przyszłości. Ponadto, do prawidłowego rozwoju maluchów bardzo potrzebna jest witamina K, która ma za zadanie chronić organizm bobasa przed wewnętrznymi krwawieniami. Niestety,  pokarm matki zawiera zbyt małą dawkę witamin D i K, dlatego też w przypadku najmłodszych, bardzo potrzebna jest dodatkowa suplementacja tych związków. Decyzja o tym, kiedy zaczniemy podawać dziecku witaminę D, zależy od tego, czy przyjmowałyśmy ją w ostatnim trymestrze ciąży. Kluczowe znaczenie w tym względzie ma także sposób żywienia dziecka. Jeśli karmimy piersią i nie otrzymywałyśmy witaminy D w III trymestrze ciąży, powinnyśmy zacząć podawać maluchowi witaminę D już od pierwszych dni jego życia, w dawce 400 jednostek na dobę (zwykle jest to 1 kropla). Jeżeli natomiast przyjmowałyśmy witaminę D w III trymestrze ciąży, warto przełożyć ten moment na trzeci tydzień życia dziecka. Ponadto należy zaznaczyć, że niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożywanego przez nie mleka, pokrywa w całości ich dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. A co z witaminą K? Zalecenia polskich specjalistów są w tej kwestii jednoznaczne. Wszystkie noworodki i niemowlęta, które są karmione piersią – poza jednorazową dawką, podaną tuż po urodzeniu – powinny spożywać witaminę K, w okresie od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzeciego miesiąca.

Bezpieczne suplementy

Vibovit dla bobasów

Źródło: www.aptekagalen.pl

Gdy dieta naszych dzieci nie zapewnia im odpowiedniej dawki witamin, są one chore lub osłabione po niedawno przebytej infekcji – w porozumieniu z pediatrą – możemy zdecydować się na podanie im bezpiecznych preparatów, zawierających pełen zestaw witamin, niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowląt. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić, czy tego rodzaju środki, zapobiegają także hiperwitaminozie.