Wkładka domaciczna jest popularną metodą antykoncepcji, która działa długofalowo. Przez ginekologów polecana jest szczególnie kobietom po 30 roku życia, niemogącym przyjmować środków antykoncepcyjnych doustnie, a także tym, które rodziły i w najbliższym czasie nie planują kolejnego dziecka. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło: „wkładka antykoncepcyjna opinie”, możemy natrafić na wiele sprzecznych, a nawet nieprawdziwych informacji o tej metodzie, świadomego planowania rodziny. Czym zatem tak naprawdę jest wkładka antykoncepcyjna, w jaki sposób działa i czy jest skuteczna oraz bezpieczna? Odpowiedzi na wszystkie te pytania, udzieli nam dzisiejszy wpis.

Wkładka antykoncepcyjna – jak działa?

Przykładowa wkładka

Źródło: www.amed.net.pl

Wkładka domaciczna, zwana także spiralą antykoncepcyjną, wykonana jest z plastiku, często z dodatkiem miedzi lub srebra, a niekiedy także hormonów. Wbrew swojej nazwie, już od wielu lat nie przypomina kształtem spirali. Obecnie przyjmuje ona zazwyczaj kształt litery T. Spiralę antykoncepcyjną zakłada się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, a usuwa – po określonym przez producenta czasie – podczas menstruacji. W jaki sposób działa taka wkładka? Kiedy zostanie ona wprowadzona do organizmu kobiety, w zdecydowanej mierze ogranicza ruchliwość plemników. W wyniku tego, nie są one w stanie dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej. Spirale z dodatkiem miedzi, działają na dodatek również plemnikobójczo. Bywa, że wkładki domaciczne wyposażone są w specjalny pojemniczek z progesteronem, stopniowo uwalniającym się do wnętrza macicy. Hormon ten działa miejscowo na jej błonę śluzową, powodując gęstnienie śluzu w szyjce macicy, co czyni go nieprzenikliwym dla plemników i przyczynia się do zmniejszenia ich ruchliwości w jajowodach.

Skuteczność i bezpieczeństwo wkładki

Ginekolog

Źródło: www.kobieta.interia.pl

Skuteczność i bezpieczeństwo tej metody w dużej mierze zależy od jakości zakładanej spirali oraz od doświadczenia aplikującego ją ginekologa. Istnieje grupa kobiet, która nie powinna brać pod uwagę tej metody (m. in. bardzo młode dziewczyny, które jeszcze nie rodziły; kobiety zmagające się ze stanami zapalnymi, nadżerkami, mięśniakami, osoby doświadczone ciążą pozamaciczną lub uczulone na składniki wkładki oraz panie cierpiące na niektóre choroby), dlatego decyzję o założeniu wkładki podejmuje się wraz ze specjalistą, który uprzednio przeprowadza konieczne badania. Ceny spirali antykoncepcyjnych bywają różne. Decydując się jednak na ten rodzaj antykoncepcji, nie warto oszczędzać. Im lepsza spirala i bardziej doświadczony ginekolog, tym mniejsze ryzyko powikłań i skutków ubocznych. A jak wygląda kwestia skuteczności tej metody? Skuteczność wkładek antykoncepcyjnych ocenia się na około 98 procent. Do nielicznych przypadków niepowodzeń, zalicza się się przede wszystkim te, które zdarzyły się w pierwszym miesiącu po założeniu wkładki. Dzieje się tak, ponieważ skuteczność spirali jest wtedy nieco niższa.