Obecnie w wielu sklepach, zarówno internetowych jak i stacjonarnych, możesz znaleźć szeroką ofertę garnków. Oprócz tego, iż wiele z tych naczyń odznacza się własnym, niepowtarzalnym designem, to są one także stworzone z materiałów, różniących się od siebie jakością. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad kupnem garnków do swojej kuchni, poznaj charakterystyczne cechy naczyń do gotowania, dostępnych na naszym rynku. Dzięki temu świadomie wybierzesz garnki, które będą odpowiadały twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Garnki emaliowane

W ostatnim czasie do łask powróciły garnki emaliowane, szczególnie te, nawiązujące swoim wyglądem do stylistyki retro. Czym jednak charakteryzuje się ten typ naczyń? Garnki emaliowane są zazwyczaj tanie i lekkie, jednak bardzo łatwo poddają się uszkodzeniom i wgnieceniom, natomiast przygotowywane w nich potrawy łatwo się przypalają. Co więcej, naczynia tego rodzaju mogą szybko się wycierać i odpryskiwać. Dlatego też w trakcie gotowania w garnkach emaliowanych, do produktów żywnościowych mogą się przedostawać groźne związki chemiczne, znajdujące się w składzie tych naczyń. Decydując się na zakup garnków emaliowanych, powinnaś zatem zwrócić uwagę na to, czy są one anodyzowane. Proces anodyzacji zapobiega bowiem korozji i odpryskiwaniu emalii z naczyń.

Garnek emaliowany (Źródło: www.naczynia.olkusz.pl)

Garnek emaliowany (Źródło: www.naczynia.olkusz.pl)

Garnki aluminiowe

Garnki aluminiowe zwykle są tanie i dobrze przewodzą ciepło. Wytwarzane są z glinu. Wśród garnków emaliowanych wyróżnia się dwa typy naczyń: garnki o cienkich ściankach oraz naczynia z grubego aluminium, powlekane powłoką teflonową bądź tytanowo-ceramiczną. Wadą garnków aluminiowych jest to, że łatwo przywiera do nich jedzenie, nie nadają się do gotowania potraw kwaśnych i nie są przystosowane do kuchenek elektrycznych. Jeśli zechcesz zdecydować się na zakup garnków emaliowanych, pamiętaj, by wybrać produkty ciężkie, posiadające uchwyty z ebonitu.

Garnek aluminiowy

Garnek aluminiowy (Źródło: www.gastrozakupy.pl)

Garnki miedziane

Garnki miedziane charakteryzują się tym, że posiadają cienkie ścianki, a w środku są powleczone cyną lub stalą najwyższej jakości. Garnki miedziane równomiernie się nagrzewają i bardzo długo utrzymują ciepło, przez co potrawy w nich przygotowywane nie przypalają się. W tego typu garnkach można gotować na wszystkich rodzajach kuchenek. Należy również wspomnieć, że garnki miedziane są zwykle drogie i wymagają od ich użytkowników specjalnej pielęgnacji.

Garnek miedziany

Garnek miedziany (Źródło: www.pearl24.pl)

Garnki stalowe

Garnki stalowe są wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej. Posiadają one grube dno, na którym – w przypadku naczyń wysokiej jakości – pojawia się gruby plaster aluminium, przykryty osłoną ze stali lub miedziana wkładka, najlepiej przewodząca ciepło. Dzięki temu, garnki stalowe szybko się nagrzewają i są bardzo energooszczędne. Posiadają również uchwyty nieprzewodzące ciepła. Do wysokiej klasy naczyń ze stali nierdzewnej, zaliczają się garnki Philipiak (http://www.obiadyczwartkowe.pl/dzialalnosc-philipiak). Aby dowiedzieć się czegoś więcej o tych produktach, wpisz w Internecie takie hasła jak: philipiak opinie, naczynia philipiak opinie lub garnki filipiak opinie, a następnie wejdź na fora internetowe, na których znajdziesz opinie osób, użytkujących garnki Philipiak.

Garnek ze stali nierdzewnej

Garnek ze stali nierdzewnej (Źródło: www.blog.siegnijpozdrowie.org)

Garnki żeliwne

Garnki żeliwne, to najcięższe naczynia spośród wymienionych wyżej garnków. Produkty te są pokrywane podczas produkcji emalią, powłoką teflonową lub warstwą ceramiczną. Decydując się na patelnię żeliwną, wybieraj tylko taką, która będzie czerniona. Dzięki temu produkt ten na pewno nie zardzewieje. Potrawy przyrządzane w naczyniach żeliwnych mogą się długo gotować na wolnym ogniu. Co więcej, garnki te nadają się do wszystkich rodzajów kuchenek i są zalecane dla anemików, ponieważ związki żelaza zawarte w strukturze garnka żeliwnego, łatwo przenikają do jedzenia. Niemniej, garnki żeliwne wymagają dokładnego czyszczenia, wycierania do sucha po umyciu oraz regularnego natłuszczania ich warstwą oleju roślinnego.

Garnek żeliwny

Garnek żeliwny (Źródło: www.galerialimonka.pl)