Chociaż ciąża to dla ciebie wspaniały i bardzo radosny czas – oczekiwania na przyjście na świat nowego członka rodziny – często towarzyszy jej wiele kłopotliwych objawów i typowych dla tego okresu dolegliwości, z których z pewnością chętnie byś zrezygnowała. Do tego typu problemów śmiało można zaliczyć zaparcia, często będące utrapieniem kobiet spodziewających się dziecka. Jeśli należysz do tego grona, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy możesz w jakiś sposób uniknąć tej niemiłej przypadłości. Jakie są zatem przyczyny i sposoby na zaparcia w ciąży?

Przyczyny zaparć w ciąży

Okazały brzuch może spowalniać proces wypróżniania w trakcie ciąży

Źródło: www.pieknojestwtobie.pl

Jeśli spodziewasz się dziecka, twój organizm wytwarza dużo progesteronu, czyli żeńskiego hormonu, który może wpływać rozluźniająco na pracę twoich mięśni, co z kolei może przyczynić się do wolniejszego przesuwania się mas kałowych przez jelito. Także twój rosnący w trakcie ciąży brzuch, dodatkowo wpływa na spowolnienie procesu wypróżniania. Innym powodem częstych zaparć w okresie ciąży, może być przyjmowanie przez ciebie suplementów diety z zawartością żelaza oraz zmiana twoich nawyków żywieniowych – spowodowana ciążowymi zachciankami i zmianą smaku – mogących również stanowić przyczynę spowolnienia trawienia, szczególnie wtedy, gdy w twojej diecie brakuje błonnika.

Pamiętaj o piciu wody

Źródło: www.edziecko.pl

Sposoby na zaparcia

Aby poradzić sobie z zaparciami w czasie ciąży, powinnaś powoli do swojej diety wdrażać produkty bogate w błonnik oraz zwiększać spożycie wody do 2 litrów dziennie, szczególnie w cieplejsze dni oraz w trakcie zwiększania spożycia błonnika. Doskonałym sposobem, na radzenie sobie z regularnym wypróżnianiem się, jest ruch i aktywność fizyczna. Oczywiście, w okresie ciąży powinnaś być pod tym względem bardziej zachowawcza i ostrożniejsza, niemniej jednak wykonywanie lekkich, specjalnych ćwiczeń, dostosowanych dla kobiet w ciąży (koniecznie pod kontrolą lekarza prowadzącego) lub spacery, mogą pomóc twojemu organizmowi dostosować się do zmian i pozytywnie wpłynąć na pracę twojego układu pokarmowego. Co więcej, jeśli przyjmujesz suplementy z żelazem, po których nie czujesz się najlepiej, poinformuj o tym swojego lekarza, który pomoże dobrać ci inny preparat. Możesz również wypróbować przyjmowanie środków z żelazem wraz ze świeżym sokiem pomarańczowym.