Zatwardzenie u dziecka nie powinno być lekceważone. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy dziecko oddaje stolec, jaką ma on barwę i gęstość. Czym objawia się zaparcie u dziecka, jak można sobie z nim radzić?

Zaparcie – objawy

Z zatwardzeniem u dziecka mamy do czynienia, gdy stolec pojawia się rzadziej niż raz na 3 dni. W czasie zaparcia jest on też twardy i może mieć bardzo ciemną barwę. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość wypróżnień w dużej mierze uzależniona jest od wieku dziecka. W przypadku zaparć, zdarzają się dwukrotnie rzadsze wypróżnienia niż normalnie oraz sytuacje, w których dziecko załatwiające się już samo na nocnik, nie jest w stanie utrzymać stolca. Zaparcia mogą również powodować bolesne, duże stolce. Czasami pojawia się tak zwana retencja kału. Na czym polega to zjawisko? Odbyt dziecka jest tak wypełniony resztkami kału, że mogą być one wyczuwalne nawet w badaniu palpacyjnym brzucha.

Dziecko z zaparciem może odczuwać ból przy wypróżnianiu

Dziecko z zaparciem może odczuwać ból przy wypróżnianiu (Źródło: dietto.pl)

Leczenie zatwardzenia

Zatwardzenie u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie, jeśli problem ten utrzymuje się od dłuższego czasu, a nawet się nasila. W takiej sytuacji konieczne jest mechaniczne usunięcie zalegającego stolca. Pediatrzy proponują w tym celu zazwyczaj wlewki do odbytu z soli fizjologicznej, które zmiękczają kał. Następnie leczenie opiera się na podawaniu syropów, które rozrzedzają konsystencję stolca i ułatwiają wypróżnienia. Jedną z grup leków na zaparcia u dzieci są leki o działaniu poślizgowym, które również pomagają przy wydalaniu stolca. A co jeśli chodzi o domowe metody na zaparcie? Zatwardzenia u najmłodszych najłatwiej pozbyć się dużo pijąc. Gdy u dziecka pojawia się zaparcie, powinno ono dziennie wypijać szklankę soku owocowego lub jarzynowego. Istotne znaczenie ma również dieta. Musi ona zawierać dużo surowych owoców i warzyw.

Dziecko powinno pić soki warzywne

Dziecko powinno pić soki warzywne (Źródło: zdrowyprzedszkolak.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zaparcie u dziecka to częsta przypadłość. Wymaga ona konsultacji z pediatrą oraz wprowadzenia właściwych nawyków żywieniowych. Więcej informacji na temat zaparć u najmłodszych znajdziemy tutaj.