Aby twoje dziecko mogło cieszyć się zdrowymi zębami mlecznymi, a w przyszłości stałymi, powinnaś już od najmłodszych lat uczyć je właściwych nawyków, związanych z utrzymywaniem higieny jamy ustnej. Około szóstego miesiąca życia malucha, wyrzynają się jego pierwsze zęby mleczne. Są one słabiej zmineralizowane, niż zęby stałe. Zęby te są zatem znacznie bardziej podatne na rozwój próchnicy, niż zęby osoby dorosłej. Około trzeciego roku życia, twoje dziecko posiada już pełne uzębienie mleczne. W piątym i szóstym roku, pojawiają się u niego pierwsze zęby stałe. Przed 12 rokiem życia, uzębienie twojego dziecka składa się zarówno z zębów mlecznych, jak i stałych. Potem wszystkie mleczaki ulegają wymianie na zęby stałe. Zanim się to jednak stanie, stan uzębienia mlecznego twojej pociechy, ma niebagatelny wpływ na wyrzynające się w tym czasie zęby stałe. Warto zatem, abyś dbała o zęby dziecka od samego początku, by przez całe dzieciństwo, a potem także dorosłe życie, mogło ono cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami.

Od kiedy zacząć?

Dziąsła i pierwsze ząbki przemywaj gazikiem

Źródło: www.swiatrodzica.blogspot.com

Tak naprawdę już w czasie, gdy nosisz swoje maleństwo pod sercem, możesz wywierać wpływ na jego późniejszy stan uzębienia. Rodzaj i ilość określonych posiłków, które spożywasz w trakcie ciąży, ma duże znaczenie dla związków zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych twojego dziecka. Dzieje się tak, ponieważ po części rozwijają się one już w trakcie życia płodowego. Jako przyszła mama powinnaś zatem spożywać dużo produktów, zawierających w swoim składzie: wapń, białko, fosfor oraz witaminę D. Kiedy niemowlę pojawi się już na świecie, zacznij dbać o higienę jego jamy ustnej, poprzez przemywanie jego dziąseł za pomocą zwilżonego – w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku – gazika, nawiniętego na twój palec wskazujący. Kiedy dziecku zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki, przemywaj je po każdym posiłku, w ten sam sposób, co dziąsła. Pamiętaj, by czynność tę wykonywać bardzo delikatnie i w atmosferze przyjaznej dla malucha.

Dostosuj szczoteczkę i pastę do wieku dziecka

Źródło: www.blog. bajdocja.pl

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Około pierwszego roku życia twojego dziecka, możesz wprowadzić – do czyszczenia jego uzębienia – szczoteczkę do zębów. Pamiętaj jednak, by szczotkować dziecięce ząbki bardzo delikatnie, dwa razy dziennie lub raz, po wieczornym posiłku. Nadal przecieraj maluchowi ząbki za pomocą gazika, po każdym spożytym przez niego daniu. Kupując szczoteczkę do zębów dla dziecka, które nie ukończyło 2 lat, powinnaś zwrócić uwagę na produkty dostosowane do jego wieku. Aby pociecha entuzjastycznie reagowała na szczotkowanie ząbków, warto byś zakupiła dla niej kolorową szczoteczkę, najlepiej z wizerunkiem ulubionej postaci z bajki. Z kolei środkiem myjącym uzębienie malucha, powinna być odpowiednio dobrana pasta do wrażliwych zębów dziecka. W pierwszych latach życia malucha, powinnaś nanosić na jego szczoteczkę, niewielką ilość pasty do zębów dla dzieci. Najlepiej będzie, jeśli dodatkowo wetrzesz ją we włosie szczotki, tak by dziecko jej nie połykało w trakcie mycia zębów. Kiedy dziecko będzie już starsze, czyli przekroczy drugi rok życia, powinnaś starać się je zachęcać do szczotkowania zębów. Tłumacz mu prostym językiem, dlaczego warto dbać o zęby. Ponadto, staraj się urozmaicać zabawą ten ważny zabieg pielęgnacyjny, na przykład zachęcając dziecko do szczotkowania ząbków, w rytm puszczanej piosenki. Właściwie dobrana szczoteczka do zębów dla dzieci starszych, powinna mieć włókna o różnej długości oraz być dostosowana kształtem i rozmiarem do wieku dziecka. W tym okresie, dziecko może uczestniczyć w szczotkowaniu swoich ząbków razem z tobą, jednak jego rola w tym wypadku powinna być jedynie pomocnicza. Dopiero po ukończeniu 5 lub 6 roku życia, dziecko  może zacząć samodzielnie myć zęby. Wówczas twoja pociecha może używać już większych szczoteczek do zębów, które będą posiadały wygodne i wyprofilowane oparcie na kciuka.