Od kilku miesięcy na moim blogu pojawiają się posty, poświęcone historii mody ubiegłego wieku. Dowiedziałyśmy się z nich, jak wyglądały początki stylu, który uwolnił kobiety od długich sukien i krępujących ruchy gorsetów, poznałyśmy także przełomowe momenty, które doprowadziły do zmiany postrzegania kobiecego stroju w XX wieku. Wszystkie te zjawiska miały niebagatelny wpływ na to, jak wyglądają szafy współczesnych kobiet. Aby jednak opowieść ta była pełna, pozostały nam jeszcze do przeanalizowania dwie dekady, które również wywarły niemały wpływ na kształtowanie się kobiecego wyglądu. Pierwszą z nich są lata 80., które choć z dzisiejszej perspektywy wydają się być kiczowate, po dziś dzień inspirują projektantów, stylistów i pasjonatów mody na całym świecie.

Lata 80. – moda damska

Lata 80. przyniosły ze sobą dwie główne tendencje w zakresie kobiecej mody. Jedną z nich był styl, który kształtował się w kręgach eleganckich dam – rodem z popularnego w tym czasie serialu „Dynastia”. Kobiety te ubierały się w stroje modelujące ich sylwetkę na kształt odwróconego trójkąta. Nosiły jednolite kostiumy, w których ramiona marynarek były obowiązkowo wyposażone w poduszki, a spódnice blisko przylegały do dolnej partii ciała. Charakterystycznym dodatkiem do takich kostiumów były duże, masywne klipsy lub kolczyki.

Drugą tendencją, która wytworzyła się w latach 80., był codzienny styl tzw. dziewczyn z sąsiedztwa. Czerpał on inspiracje ze sportu, czyli cechował się noszeniem leginsów, szerokich bluz, tunik i body, które uzupełniane były kolorowymi dodatkami, wykonanymi z plastiku. Duży wpływ – na sposób noszenia się ówczesnej młodzieży – wywarł także styl Madonny, która spopularyzowała rockowy trend noszenia ramoneski w połączeniu z gorsetem, a także tiulową spódnicą lub jeansami. Lata 80. to również czas strojów tworzonych ze sztucznych i świecących tkanin.

Stroje sportowe lata 80

Źródło: www.fashionpost.pl

 

Lata 80. – make up i fryzury

Makijaż pań w latach 80 uległ znacznej transformacji. Choć zwykle kobiety rezygnowały z mocnego makijażu w swoich miejscach pracy, w czasie wolnym inspirowały się trendami, które podglądały u popularnych w tamtym czasie gwiazd, czyli stosowały bardzo mocny, wyrazisty make up. Usta malowano wówczas czerwonymi, różowymi lub pomarańczowymi pomadkami, powieki ozdabiano cieniami we wszystkich kolorach tęczy, natomiast kości policzkowe mocno zaznaczano różem. Również brwi kobiet miały być bardzo wyraziste, nieokiełznane i nierzadko kontrastujące z kolorem włosów. Na głowach pań królowała z kolei trwała, tapir i pozornie nieokiełznany nieład.

Fryzura lat 80

Źródło: www.papilot.pl

Lata 80. – moda męska

Moda męska lat 80-tych to przede wszystkim puchowe kamizelki, naprasowanki, mokasyny, kolorowe T-shirty, ramoneski oraz jedwabne koszule! Panowie nie bali się zakładać też marynarek zdobionych zwierzęcymi motywami, a całość stylizacji dopełniało charakterystyczne cięcie na czeskiego piłkarza. Bardziej rockowe dusze, z długimi włosami, wiązały na głowie bandany i nie bały się kurtek z frędzlami. Sportowe zestawienia uzupełniane były saszetkami oraz smyczami do okularów. Za elegancję uchodził ubiór w stylu bohaterów z serialu Miami Vice – jasne kolory garniturów, do tego T-shirt oraz mokasyny właśnie. Modne w latach 80. były też podwijane nogawki spodni, kreszowe dresy oraz jeans! Panowie nie bali się trwałej oraz neonowych ubrań!