Nadeszła pora na omówienie trendów, jakie przyniosła ze sobą moda lat 90. Jest to ostatnia dekada, którą poddamy tego rodzaju analizie. Niemniej w żadnym razie nie zwiastuje ona końca serii, pt. „Historia mody”. O tym, co niebawem pojawi się w jej ramach, dowiemy się w przyszłym miesiącu. A teraz czas na lata 90, które w naszym kraju wiązały się z zakończeniem PRL-u i nadejściem ery kapitalizmu, który otworzył drzwi na wszystko to, co do tej pory dostępne było tylko na Zachodzie.

Lata 90 – główne tendencje w modzie

Ubrania

Źródło: www.vumag.pl

Z dzisiejszej perspektywy modę lat 90 określa się jako zwariowaną i nieco kiczowatą. W tatach 90 – szczególnie w Polsce, która dotąd była szara i zamknięta na nowości – ulice wypełniły się przechodniami, ubranymi w niemalże wszystkie kolory tęczy. W ten sposób Polacy próbowali udźwignąć zmiany i nauczyć się korzystać z mnogości – oferowanych w sklepach – towarów. Początki dekady zdominowane były trendami, zaczerpniętymi jeszcze z lat 80. Wczesne lata 90 lansowały zatem dżinsowe koszule, szorty i katanki, obcisłe spodnie, kowbojki, kolorowe rajstopy i legginsy, bandamki, skórzane kurtki, a także tkaniny w neonowych kolorach. W drugiej połowie dekady, do łask powróciły natomiast długie, hippisowskie spódnice oraz sukienki w kwiatki. Panie z chęcią zakładały także obcisłe golfy, ogrodniczki, jak również buty na wysokich koturnach. Z kolei u schyłku lat 90, zaczęły one nosić dzwony, spódniczki mini i tank topy, wybierając odzież w kolorach pastelowych.

Lata 90 – makijaże i fryzury

Fryzury

Źródło: www.kobietamag.pl

 

 

 

 

 

 

Lata 90 zrezygnowały z ostrych makijaży i spopularyzowały naturalny wizerunek kobiet. Make up w latach 90, wykonywano za pomocą kosmetyków o ciepłych barwach, takich jak: beże i brązy. Makijaż miał wówczas na celu podkreślać naturalną urodę pań i odpowiednio modelować ich twarz. Uczesania kobiet w latach 90 były przeważnie stonowane. Panie nosiły proste, gładkie i wycieniowane fryzury. Niemniej, niektóre przedstawicielki płci pięknej – w ostatniej dekadzie XX wieku – stawiały na krótkie cięcia z charakterystycznym wycieniowaniem. W takich fryzurach, włosy były krótko ścięte z tyłu i po bokach. Dłuższe włosy zostawiano natomiast na czubku głowy i na jej przodzie.Skuteczne działania SEO