Małżeństwa w Polsce coraz rzadziej decydują się na co najmniej troje dzieci. Często spotyka się model 2+1, a na dodatek wiele par nie podejmuje decyzji o potomstwie lub ma trudności z powiększeniem rodziny. Jeśli jednak dochód rodziców pozwala na utrzymanie kilkorga maluchów, to warto zdecydować się na większą liczbę dzieci. Poznaj 5 przekonujących powodów, dlaczego duża rodzina to duże szczęście!

Rodzina wielodzietna – radość z codziennego życia

Życie dużych rodzin wygląda zupełnie inaczej niż tych z jednym czy dwójką dzieci. Maluchy od najmłodszych lat wychowują się wspólnie z bliskimi, mają się z kim bawić i szybko się rozwijają. W domach z piątką czy szóstką szkrabów panuje pozytywny gwar, który jest definicją domowego ogniska, wesołych chwil, śmiechu i radości. Oczywiście, wszystko to ma miejsce jedynie w towarzystwie miłości i wzajemnego szacunku.

Wielodzietność a wsparcie w podeszłym wieku

Gdy ma się co najmniej trójkę dzieci, można być spokojnym o swoją przyszłość i życie w podeszłym wieku. Opieka nie spada na jedną osobę, a potomkom w razie potrzeby łatwiej podzielić się obowiązkami nad schorowanymi rodzicami. Seniorzy nie są więc skazani jedynie na opiekę społeczną czy pobyt w domu spokojnej starości.

Umiejętność życia w społeczności

Członkowi rodziny wielodzietnej łatwiej przystosować się do życia w różnych środowiskach i społeczeństwie. Od dziecka uczy się współpracy, dzielenia zasobami i komunikacji z osobami o różnych charakterach. To bezpłatna lekcja życia, jaką normalnie szkraby nabywają dopiero w szkole, ale i tak nie w takim zaawansowanym stopniu.

Budowanie wspaniałych wspomnień

Gdy ma się łącznie co najmniej troje dzieci, łatwo budować wesołe wspomnienia z dzieciństwa, które kształtują charaktery maluchów na całe życie. Dodatkowo różnorodne systemy zniżek pozwalają na tańsze wstępy do parków rozrywki czy muzeów, co sprzyja wspólnym wyjazdom rodzinnym i poznawaniu świata. Rodziny mogą liczyć na tańsze przejazdy kolejowe, a także wycieczki z biur podróży.

Choć zajęcie się pięciorgiem maluchów przy basenie jest znacznie trudniejsze niż opieka nad jednym dzieckiem, to jednak ilość wspomnień i radość całej rodziny staje się znacznie cenniejsza. Poza tym za zaoszczędzone pieniądze można na wakacje zabrać również dziadków, którzy chętnie spędzą czas z wnukami, a to kolejny powód do tego, aby przebywać z bliskimi i zacieśniać więzy.

Wspieranie w trudnych momentach

Kiedy Ty lub któreś z Twoich dzieci znajdziecie się z trudnej sytuacji, to zawsze możecie liczyć na wsparcie bliskich. Pierwsze dziecko już od małego czuje potrzebę opieki nad młodszymi, a gdy ma się już czwórkę maleństw, te zawsze stanowią dla siebie oparcie. Trzeba przyznać, że taka pomoc będzie potrzebna również w przyszłości, kiedy rodzice zaczynają odchodzić. Pociechom łatwiej się pozbierać, kiedy przeżywają to razem.

Duża rodzina to spory obowiązek, ale nie można jej traktować tylko w ten sposób. Jej członkom przysługuje sporo korzyści m.in. wzajemne wsparcie czy zniżki, na które nie mogą liczyć osoby z domów 2+1. Jeśli czujesz, że pragniesz rodzinnego życia i masz potrzebę dawania miłości innym, to koniecznie zastanów się nad założeniem większej rodziny.