Czy aktywność fizyczna może wzmacniać więź między matką a dzieckiem? Wspólne uprawianie sportu pozwala nie tylko zadbać o zdrowie, ale także zbudować wartościową relację. Dowiedz się, dlaczego warto spędzać aktywny czas z pociechą i na jakie sporty można się zdecydować!

Aktywność fizyczna u dorosłych i dzieci

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna to klucz do dobrego samopoczucia i dbania o własne zdrowie. Jaka jest jednak jej odpowiednia ilość? To oczywiście zależy od wielu czynników, takich jak wiek, aktualny stan zdrowia itp. Najnowsze zalecenia WHO (z 2020 roku) przedstawiają konkretne przedziały w zależności od wieku:

  • aktywność u dorosłych (18-64 lata) – od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności w ciągu tygodnia lub od 75 do 150 minut intensywnej aktywności oraz regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Powinny być wykonywane min. 2 razy w tygodniu;
  • aktywność u dzieci i młodzieży – w ich przypadku zalecana jest umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna co najmniej 3 razy w tygodniu;
  • aktywność u seniorów – w kontekście tej grupy wiekowej stopień aktywności fizycznej w tygodniu uzależnia się od aktualnego stanu zdrowia i możliwości ruchowych osoby. WHO szacuje jednak, aby osoby starsze wykonywały ćwiczenia przynajmniej 3 razy w tygodniu. Powinny one charakteryzować się różnorodnością. Warto stawiać na te, które wzmacniają mięśnie i równowagę;
  • aktywność u kobiet w ciąży i po porodzie – w najnowszych zaleceniach WHO uwzględniło też odrębną grupę, czyli kobiety w okresie ciąży i połogu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza, to powinny one wykonywać minimum 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu. Dotyczy to przede wszystkim ćwiczeń aerobowych i wzmacniających mięśnie, a także tych rozciągających.

Wspólne uprawianie sportu z dzieckiem – dlaczego warto?

Zachęcanie dziecka od najmłodszych lat do uprawiania sportu przynosi szereg różnorodnych korzyści. Przede wszystkim jednak wspomaga rozwój pociechy – zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny.

Światowa Organizacja Zdrowia już od kilku lat ostrzega o zwiększonym odsetku otyłości i nadwagi u dzieci i młodzieży. Można temu zapobiegać nie tylko poprzez wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety, ale i poprzez wspólne dbanie o odpowiednią ilość ruchu.

Warto przy tym pamiętać, że przykład zawsze idzie z góry. Dziecko obserwuje zachowania swoich rodziców i podświadomie je powiela. Jeśli więc rodzic nie będzie dbał o swoje zdrowie, a cały czas wolny spędzał np. na kanapie przed telewizorem, to nie można oczekiwać, by maluch sam chciał zacząć uprawiać sport. Dlatego też ważna jest wspólna aktywność fizyczna. Poza korzyściami zdrowotnymi pomaga także w:

  • budowaniu relacji z dzieckiem – spędzanie czasu na wykonywaniu tych samych czynności pozwala wzmacniać więź między rodzicem a maluchem. Poprzez wspólne uprawianie sportu wyrabia się rutyny, które są doskonałym spoiwem relacji na lata;
  • wpajaniu zdrowych nawyków – dawanie dobrego przykładu w dzieciństwie może pozytywnie wpłynąć również na nastoletnie i dorosłe życie dziecka;
  • wspólnym budowaniu wspomnień – podczas wspólnego uprawiania sportu można zwiedzać nowe miejsca (np. wybierając się na wycieczki rowerowe). To z kolei jest okazją do tworzenia wspomnień;
  • wspieraniu rozwoju emocjonalnego – podczas uprawiania sportu przydarzają się różne okazje. Dziecko może napotkać trudności, które ukształtują jego charakter. Aktywność fizyczna pomaga też radzić sobie ze stresem i nadmiarem skumulowanych emocji.

Jakie sporty uprawiać z dzieckiem w czasie wolnym?

Wybór sportu do wspólnego spędzania czasu jest uzależniony od wieku dziecka. Nieco inną aktywność można wykonywać z 6-latkiem, a inną z 13-latkiem. Rodzic powinien dostosować swój wybór do preferencji malucha. Jeśli po kilku próbach widać, że dany sport nie sprawia mu przyjemności, to nie ma sensu praktykować go na siłę.

Lista aktywności jest długa, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:

  • jazda na rowerze,
  • jazda na rolkach/łyżwach,
  • badminton lub tenis,
  • gimnastyka,
  • zajęcia grupowe typu zumba,
  • gry zespołowe typu piłka nożna, siatkówka, koszykówka,
  • bieganie,
  • pływanie.

We wspólnej aktywności fizycznej można łączyć kilka sportów, np. dziecko będzie jeździło na rowerze lub rolkach, a rodzic biegał. Najważniejsze, aby wypracować układ, który zadowoli obie strony i będzie przynosił dużo frajdy.

Sport jest bardzo ważny w życiu dziecka i osoby dorosłej. Poza korzyściami zdrowotnymi zwraca się też uwagę na możliwość budowania relacji czy gromadzenia wartościowych wspomnień.