Problemy ze słuchem dotyczą milionów osób na całym świecie. Dotykają zarówno seniorów, jak i ludzi aktywnych zawodowo, a nawet dzieci i młodzież. Obecnie nowoczesne aparaty słuchowe projektowane są w taki sposób, aby zwiększały komfort życia pacjentów dotkniętych niedosłuchem i były dostosowane do ich potrzeb. Wybierając aparat słuchowy mamy do wyboru modele zauszne, a także wewnątrzuszne. Które z nich są lepsze? Podpowiadamy.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

Na rynku obecnie dostępnych jest kilka rodzajów aparatów słuchowych. Dużą popularnością cieszą się modele wewnątrzuszne ITE, które umieszczane są w małżowinie usznej. Dostępne są również wersje wewnątrzkanałowe ITC, które osadza się jeszcze głębiej w przewodzie słuchowym. Z kolei niemal niewidoczne dla otoczenia są wewnątrzuszne aparaty słuchowe CIC, nazywane też całkowicie wewnątrzkanałowymi. 

Wszystkie modele wewnątrzuszne są dyskretne i niemal niewidoczne z zewnątrz. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób aktywnych, które zmagają się z małym lub średnim niedosłuchem. Takie modele bez problemu można nosić razem z okularami czy nakryciami głowy. Są też wygodne podczas uprawiania sportów. Urządzenia te mają jednak pewne ograniczenia. Nie są one odpowiednie dla osób z ciężkim i dużym niedosłuchem, a także dla małych dzieci. Również osoby starsze mogą mieć problem z ich obsługą, ponieważ regulacja głośności czy wybór programu odbywa się za pomocą pilota.

Zobacz także: Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy u dziecka? – BANNERSCREEN

Zauszne aparaty słuchowe 

Najpopularniejsze aparaty słuchowe to wciąż modele zauszne. Takie urządzenia dostępne są na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. Przeznaczone są dla osób z różnym stopniem niedosłuchu, a więc od niewielkiego do głębokiego. Wszystkie elementy takiego aparatu umieszczone są w obudowie, którą nosi się nieco powyżej małżowiny usznej i są połączone przewodem ze słuchawką umieszczoną w uchu. 

Chociaż większości osobom takie modele kojarzą się z nieco toporną konstrukcją, to współczesne aparaty słuchowe zauszne mogą być bardzo małe i filigranowe, dlatego nie rzucają się w oczy. Jednak mimo tego, że są one obecnie już bardzo dyskretne, to wciąż są bardziej widoczne niż modele wewnątrzuszne. Są też większe i łatwiejsze w obsłudze. Z tego powodu polecane są przede wszystkim osobom starszym dzieciom, a także pacjentom z dużym i głębokim niedosłuchem. Często mają też większe i mocniejsze baterie. Ich wadą jest jednak fakt, iż są zauważalne. Dlatego osoby aktywne fizycznie zazwyczaj wybierają modele wewnątrzuszne. Są też mniej odpowiednie dla osób noszących okulary.