Dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się u nas stosunkowo często. Zazwyczaj nie są one groźne i stanowią jedynie oznakę niestrawności, wynikającej z przejedzenia lub nietolerancji pewnych pokarmów. Niekiedy jednak niepokojące symptomy – utrzymujące się długo i przybierające na sile – mogą oznaczać poważniejsze schorzenia. Do niektórych z nich możemy zaliczyć dysfagię i choroby z grupy IBD, czyli nieswoistego zapalenia jelit (do której zalicza się choroba Leśniewskiego – Crohna). Jeśli któraś z wymienionych chorób dotyczy nas samych, naszych dzieci lub innych bliskich nam osób, koniecznie zapoznajmy się z niniejszym artykułem.

Dysfagia – jedna z chorób układu pokarmowego

Dysfagia charakteryzuje się uczuciem przeszkody podczas przełykania. Może ono być wynikiem faktycznej obecności blokady w gardle bądź zaburzeń procesu połykania. Problem ten dotyczy zazwyczaj małych dzieci lub osób starszych, niemniej z różnych powodów (np. w wyniku udaru mózgu) może on dotknąć ludzi w każdym wieku.

Dysfagia często dotyka osób starszych lub dzieci, jednak nie ogranicza się ona tylko do tych dwóch grup wiekowych.

Dysfagia często dotyka osób starszych lub dzieci, jednak nie ogranicza się ona tylko do tych dwóch grup wiekowych (Źródło: www.dlaumyslu.pl)

Nie warto bagatelizować tejże choroby, ponieważ dysfagia może stać się przyczyną rozwoju dodatkowych problemów zdrowotnych. Jak zatem leczy się to schorzenie? Sposób leczenia dysfagii musi być dostosowany do przyczyn jej wystąpienia. Jednakże w przypadku osób dotkniętych tym problemem, zwykle stosuje się odpowiednią dietę (z zawartością miękkich pokarmów), korzysta z pomocy logopedy oraz wykonuje się odpowiednie ćwiczenia, mające na celu ułatwienie procesu połykania pokarmów.

Zaburzenia przełykania mogą wymagać pomocy logopedy

Zaburzenia przełykania mogą wymagać pomocy logopedy (Źródło: www.panoramafirm.pl)

IBD – nieswoiste zapalenie jelit

Nieswoiste zapalenie jelit to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Chorzy na IBD zazwyczaj skarżą się na nawracające zaburzenia czynności jelit, w tym biegunkę, kurczowe bóle brzucha, zmniejszony apetyt, utratę wagi, gorączkę i zmęczenie.

Jedną z oznak nieswoistego zapalenia jelit może być biegunka

Jedną z oznak nieswoistego zapalenia jelit może być biegunka (Źródło: www.odzywianie.info.pl)

Osoby te zmagają się okresowo lub trwale z tymi objawami, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Najczęstszymi chorobami z grupy IBD są: choroba Leśniowskiego–Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W przypadku tego typu schorzeń bardzo istotne jest przestrzeganie specjalistycznej diety, opartej na łagodnych produktach o niskiej zawartości substancji resztkowych.

Walcząc ze schorzeniami z grupy IBD, warto spożywać lekkie pokarmy, takie jak ryż

Walcząc ze schorzeniami z grupy IBD, warto spożywać lekkie pokarmy, takie jak ryż (Źródło: www.rol-ryz.pl)

Choroby układu pokarmowego takie jak: dysfagia – objawiająca się trudnością w przełykaniu – czy schorzenia z grupy IBD – wiążące się z zaburzeniami czynności jelit – potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. W razie tego rodzaju problemów zdrowotnych bardzo ważna jest odpowiednia dieta i specjalistyczna pomoc.