Domowe sposoby na przeziębienie u dzieci mogą stanowić pierwszą linię obrony przed rozwijającą się infekcją lub stać się uzupełnieniem leczenia, zleconego przez lekarza pediatrę. W istocie leki przygotowywane z naturalnych składników, znajdujących się w domowych spiżarniach, zwykle w bezpieczny i nieinwazyjny sposób pomagają naszym pociechom złagodzić dokuczliwe symptomy infekcji, przeciwdziałać jej rozwojowi oraz skrócić czas chorowania. Jakie domowe preparaty najlepiej sprawdzą się w walce z dziecięcym przeziębieniem i jak możemy je samodzielnie przygotować?
Sposób na podwyższoną temperaturę
Gorączkę towarzyszącą przeziębieniu u najmłodszych należy zwalczać jak najszybciej. Niekorzystnie wpływa ona bowiem na pracę takich narządów wewnętrznych jak: ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia, nerki czy też wątroba. Gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 38 stopni Celsjusza – u niemowlęcia 37,5 stopnia Celsjusza – powinno się ją obniżyć. Przy zwalczaniu dziecięcej gorączki sprawdzą się leki z paracetamolem i ibuprofenem oraz czopki, przeznaczone dla najmłodszych. Terapię przeciwgorączkową możemy jednak wspomóc domowym naparem z owoców malin, który zadziała napotnie, a tym samym przyczyni się do obniżenia gorączki. Jak sporządzić taką miksturę? Wystarczy, że 2 łyżki suszonych owoców malin zalejemy szklanką wrzątku, którą następnie przykryjemy. Po 15 minutach musimy przecedzić napar i dodać do niego łyżkę soku malinowego lub miodu.
Domowe leki na katar i kaszel
Do objawów przeziębienia zalicza się także katar i kaszel mokry. Czy również na te symptomy dziecięcych infekcji możemy zastosować naturalne, samodzielnie przygotowywane leki? Jak najbardziej. Domowym sposobem na katar u dzieci może być sok z cebuli, czosnku i chrzanu. Niestety, na wypicie tego rodzaju specyfiku łatwiej namówić starsze dzieci. Dlatego też w obecności najmłodszych maluszków, warto zetrzeć na tarce korzeń chrzanu, pokroić cebulę lub posiekać czosnek. Substancje lotne spowodują łzawienie i zwiększony wyciek z dziecięcego noska, co przyczyni się do oczyszczenia przewodów nosowych. Z kolei w przypadku kaszlu mokrego, można podać dziecku domowy syrop z babki lancetowatej. Przygotowuje się go ze 100 gramów liści babki lancetowatej (zakupionych w aptece), które należy pokruszyć, wrzucić do 100 mililitrów przegotowanej, ostudzonej wody; dokładnie zmiksować, a następnie przecedzić. Do mikstury warto dodać 100 gramów cukru i zagotować całość. Gorący syrop należy przelać do wyparzonego słoika i zakręcić go. Tak przygotowany lek powinnyśmy przechowywać w lodówce i podawać choremu dziecku po łyżeczce, kilka razy dziennie.
Domowe preparaty na przeziębienie u najmłodszych to doskonały sposób na uzupełnienie terapii farmakologicznej, zleconej przez pediatrę (każdą infekcję dziecięcą należy konsultować z lekarzem). Do skutecznych środków na gorączkę, katar i kaszel mokry możemy zaliczyć: napar z owoców malin, sok z cebuli, czosnku i chrzanu oraz syrop z liści babki lancetowatej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.