Podpaski i tampony to produkty znane doskonale wszystkim kobietom. Niezależnie od tego, które z nich wolisz stosować, zwróć uwagę na to, z czego powstają i jakiej są jakości. Sprawdź, dlaczego warto przerzucić się na ekologiczne alternatywy klasycznych produktów higienicznych!
Z czego powstają ekologiczne podpaski i tampony?
Zwykłe podpaski i tampony często powstają z włókien syntetycznych, co oznacza, że zawierają plastik. To sprawia, że ograniczają przepływ powietrza do ciała, a dodatkowo po wyrzuceniu rozkładają się wiele lat. Ich ekologiczne warianty tworzy się z materiałów przyjaznych zarówno skórze, jak i środowisku – przede wszystkim z delikatnej bawełny organicznej.
Co więcej, tampony i podpaski naturalne sprzedaje się zazwyczaj w opakowaniach z papieru lub z materiałów pochodzących z recyklingu. Zwykłe modele trafiają do plastikowych paczek, co generuje nadmierną ilość odpadów. W klasycznych, znanych produktach nie brakuje szkodliwych substancji chemicznych, w tym tych służących do nadawania sztucznego zapachu produktom higienicznym.
Tampony i podpaski ekologiczne powstają bez dodatku szkodliwych substancji, barwników czy składników perfumowanych. Dzięki temu sprawdzą się u każdej kobiety, nawet tej z wrażliwą i podatną na podrażnienia skórą. Warto stawiać na produkty z certyfikowanej bawełny organicznej, by zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu i delikatności.
Co jeszcze można stosować w czasie okresu?
Wybór biodegradowalnych podpasek na czas krwawienia znacznie zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, jaki ma wyrzucanie takich produktów do kosza na śmieci. To jednak niejedyne rozwiązanie, ponieważ da się znaleźć opcje, które są jeszcze bardziej eko. Należą do nich:
- kubeczek menstruacyjny – mały, elastyczny pojemnik wykonany zazwyczaj z silikonu medycznego. Wprowadza się go do pochwy, gdzie zbiorniczek gromadzi krew. Wystarcza nawet na cały dzień, w zależności od intensywności krwawienia, a następnie należy go opróżnić, umyć i ponownie zaaplikować. To produkt wielokrotnego użytku;
- majtki menstruacyjne – bielizna, która powstaje z bardzo chłonnych materiałów. Takie modele zastępują tradycyjne podpaski lub tampony, ponieważ doskonale absorbują wydzielinę, a przy tym wyglądają jak zwykłe majtki. Występują w różnych kolorach i fasonach, ale zawsze mają dość klasyczną, zabudowaną konstrukcję. Po użyciu wystarczy je wyprać;
- podpaski wielorazowe – to materiałowe modele wykonane z naturalnych, miękkich materiałów. Składają się z warstw chłonnych i nieprzemakalnych. Często występują w ciekawych wzorach i kolorach. Mocuje się je do majtek za pomocą zatrzaskowych guzików. Po użyciu trzeba je wyprać i wysuszyć, a następnie wykorzystać ponownie.
Wkładki i podpaski z bawełny – dlaczego warto?
Warto przerzucić się na ekologiczne alternatywy popularnych produktów higienicznych, by zadbać zarówno o swoje zdrowie intymne, jak i środowisko. Artykuły wykonane z certyfikowanej bawełny organicznej są wolne od pestycydów, chemikaliów i syntetycznych substancji zapachowych. To sprawia, że nie powodują podrażnień, reakcji alergicznych ani infekcji.
Ekologiczne modele z naturalnych surowców pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu podczas miesiączkowania zmniejsza się ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii. To ważne szczególnie w upalne dni, kiedy ciało w każdym miejscu ma większą skłonność do pocenia. Oczywiście, należy pamiętać o regularnej wymianie podpasek czy tamponów w ciągu dnia w zależności od swojej intensywności krwawienia.
Tampony ekologiczne nie tylko rozkładają się szybciej niż te tradycyjne, ale również sam proces ich produkcji jest bardziej przyjazny dla środowiska. Koniecznie wypróbuj bawełniane alternatywy, szczególnie jeśli szukasz hipoalergicznych produktów zmniejszających ryzyko podrażnień i infekcji.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.