Bomberka, czyli bomber jacket to kurtka znajdująca się w szafie niejednej z nas. Bomberki w ostatnich latach pojawiały się w różnych wariantach kolorystycznych i stylach.  Na ulicach i wybiegach można było zobaczyć te kurtki w rozmaitych wydaniach, między innymi: w kwiaty, cekiny, a także z naszywkami. Jaka jest geneza bomber jacket? W dzisiejszym poście zostanie pokrótce zaprezentowana historia tej słynnej kurtki.

Pilotka w czasach I Wojny Światowej

Historia bomberki sięga czasów pierwszej Wojny Światowej. Jej najwcześniejszą wersją była dobrze znana nam kurtka – pilotka. Bomber jacket powstała na zlecenie amerykańskiej armii. Kurtka ta przeznaczona była dla floty powietrznej. Pilotka doskonale spełniała swoje zadanie, chroniąc przed zimnem i wiatrem żołnierzy-pilotów. Z czasem ten element garderoby członków amerykańskiej armii, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród cywilów. Z tego powodu szybko rozpoczęto produkcję pilotki na większą skalę. Dotychczasowa wersja kurtki miała jednak pewien mankament. Choć chroniła przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, była zbyt ciężka do noszenia na co dzień.

Pilotka

Pilotka (Źródło: logo24.pl)

Bomberka i jej dalsze dzieje

W połowie lat 50-tych znaleziono rozwiązanie problemu, dotyczącego zbyt ciężkiej wagi pilotki. Kurtkę tę zaczęto szyć wówczas z nylonu. Materiał ten znany był dotychczas z tego, że tworzono z niego spadochrony. „MA-1” występowała w dwóch kolorach: oliwkowym oraz granatowym. Czym charakteryzowała się taka kurtka? Bomberkę wyróżniał brak kołnierza, zapięcie na zamek oraz kieszenie na rękawach. Podszewka bomber jacket wykonana była natomiast z pomarańczowej tkaniny. „MA-1” szybko stała się hitem oraz symbolem bohaterskich pilotów. Pod koniec lat 70-tych nylonowe kurtki w kolorze oliwkowym szczególnie upodobały sobie subkultury – środowiska punkowe oraz skinheadzi. Niemniej, początek lat 90-tych przyniósł wyraźną zmianę w postrzeganiu bomberki. Na rynku modowym zaczęły pojawiać się kurtki w różnych wersjach kolorystycznych i z czasem przestały być już kojarzone wyłącznie z subkulturami.

Oliwkowa bomberka

Oliwkowa bomberka (Źródło: avanti.pl)

Bomberka to rodzaj kurtki, której geneza sięga pierwszej Wojny Światowej. Początkowo nosili ją piloci amerykańskiej floty powietrznej, później przypadła do gustu również cywilom. W latach 70-tych bomber jacket stała się symbolem subkultur, by z czasem na powrót stać się kurtką noszoną przez tłumy. Dziś możemy spotkać wiele wersji słynnej pilotki i dostosować jej charakter do własnego stylu i upodobań.