Wydarzenia integrujące wciąż kojarzą się niektórym z korporacyjnymi wyjazdami największych firm. Tymczasem integracje pracownicze coraz częściej organizują nawet najmniejsze firmy. Ciężko się temu dziwić – zgrany zespół to efektywnie wykonana praca. Atmosfera w firmie to jeden z czynników, który wpływa na atrakcyjność miejsca pracy. Jest ona ważna dla potencjalnych kandydatów, a także wyczuwalna dla kontrahentów, którzy przekroczą próg naszego biura. Jest więc kluczowa, jeżeli chcemy znaleźć (i utrzymać) dobrych pracowników, ale często także klientów. Co tak naprawdę daje integracja zespołu i dlaczego jest tak ważna? Jak ją skutecznie przeprowadzić?
Co daje integracja pracownicza?
Nadrzędnym celem integracji pracowników jest scalenie zespołu. Zatrudnieni ludzie pochodzą często z różnych środowisk, są w różnym wieku i zwyczajnie się nie znają. To często przekłada się na niezręczną atmosferę w miejscu pracy, a w najgorszym nawet na napięcia i konflikty. Naprawić tę sytuacje może jedynie lepsze poznanie się pracowników. Jeżeli zespół będzie mógł pobyć razem w nieformalnej atmosferze, poza pracą, w relaksujących okolicznościach, będą mieli ku temu sposobność. Dzięki temu będą bardziej skłonni przestać traktować się jako zbiorowisko indywidualności, a zacząć jako zespół.
Dlaczego mój zespół potrzebuje integracji?
Głównym powodem, dla którego integracja jest tak ważna, jest jej zdolność do scalania zespołu. Tylko zgrana grupa jest w stanie pracować w pełni swoich możliwości. Dobra atmosfera jest, poza pieniędzmi, najsilniejszą motywacją dla pracownika. To dlatego jest tak bardzo istotne, by pracownicy czuli się dobrze w swoim towarzystwie.
Integracja jest też cenną lekcją dla kadry menedżerskiej, która w mniej formalnych okolicznościach ma okazję lepiej poznać pracowników, dostrzec ich mocne i słabe strony, które niekoniecznie muszą być oczywiste w biurze. To może ułatwić planowanie pracy i rozdzielanie obowiązków, a w efekcie doprowadzić do dalszych wzrostów efektywności.
Regularne integracje wpływają na to, że pracownicy zżyci ze sobą, stają się też zżyci z firmą i jej lojalni. Odchodząc z firmy straciliby wszak nie tylko pracę, ale także zespół, w którym się dobrze czują, dobrych kolegów. Cenne może być także wynikające z niej skrócenie dystansu pomiędzy poszczególnymi szczeblami hierarchii, co może przełożyć się na mniejszy stres u podwładnych i w efekcie lepsze wyniki w pracy.
Formy integracji pracowniczej
Są różne podejścia do form integracji pracowniczej. Bywają organizowane na zasadzie wyjścia po pracy lub spędzenia wspólnego wieczoru w weekend. Mogą być to wówczas wizyty w kinie, teatrze, ale także klubie czy zwyczajnie w barze lub restauracji. Taki rodzaj ma głównie za zadanie zbliżyć do siebie zespół.
Z nieco większą inwestycją wiąże się organizacja weekendowych wyjazdów integracyjnych. Wówczas często organizuje się także wykłady szkoleniowe, motywacyjne czy związane z rozwojem osobistym. W mniej formalnym czasie zapewnia się możliwość uprawiania sportu lub np. wyjścia w góry. Przez różne aktywności może ona spełniać także dodatkowe funkcje. Przykładowo integracja, w trakcie której toczą się gry drużynowe, może wpłynąć na rozwój umiejętności pracy zespołowej. Ważne jest jednak zostawić wolny czas na relaks – na przykład organizując wieczorny grill lub ognisko.
Aby integracja odbyła się w formie zorganizowanej nie trzeba jednak wyjeżdżać za miasto i organizować noclegu. Można zasponsorować zespołowi wspólne warsztaty np. kulinarne. Popularne są także wyjazdy na paintball, łucznictwo czy ściankę wspinaczkową. Ciekawą formą jest również integracja online.
Integracja on-line – ciekawy sposób integracji w czasach epidemii
Na rynku istnieją firmy oferujące organizację profesjonalnych integracji online, na przykład dla zespołów pracujących zdalnie. Wydarzenie takie może być zorganizowane nawet dla 30 osób jednocześnie. Spotkania zwykle trwają około 1,5 godziny i mają na celu oderwać pracowników od codziennych zadań i usprawnić ich wzajemne kontakty. Odbywa się to za pomocą specjalnie zaprojektowanej do tego celu gry, która wymaga odpowiedniej komunikacji, dzielenia się wiedzą i wspólnego zaangażowania.
Połączenie integracji ze szkoleniem pracowników
Popularność zyskują także gry szkoleniowe odbywające się stacjonarnie. Jeżeli są dobrze dobrane do profilu firmy, jej aktualnej działalności i pożądanych kompetencji pracowników, mogą zdziałać dużo dobrego dla niej i dla zespołu. Pozwala pokazać pracownikom jakie zachowania są pożądane w firmie i korygować ich ewentualne błędy. Umożliwia im także praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy i dodaje element współzawodnictwa. Można je organizować nawet w firmie, w trakcie godzin pracy, dzięki czemu termin będzie odpowiadał każdemu i nie będzie kojarzyć się z przykrym obowiązkiem.
Niestety – mimo to, nie zawsze wszyscy chcą uczestniczyć w takich wydarzeniach. Warto w takim przypadku postarać się zrozumieć dlaczego pracownik reprezentuje właśnie taką postawę. Może to wskazywać na pewne problemy w grupie, które są niezbędne do rozwiązania, aby osiągnąć zdrową atmosferę w firmie.
Integracja zespołu – czy to konieczne?
Zespół to największa wartość firmy. Najlepsze maszyny i urządzenia nie obsłużą się same, a najpiękniejszy budynek nie zastąpi atmosfery. Pracownik, który przychodzi do pracy szczęśliwy i w poczuciu bezpieczeństwa to pracownik, który pracuje efektywnie. Zapewnić to może jedynie zgrany zespół, którego członkowie wiedzą, że mogą na sobie nawzajem polegać. Integracje są też nieocenioną pomocą dla nowych pracowników, którzy się dopiero wdrażają. Dystans do nowopoznanych osób jest dodatkowym czynnikiem stresogennym. Może go skutecznie wyeliminować czas spędzany ze współpracownikami na stopie koleżeńskiej. Nie ma więc wątpliwości, że okazjonalne integracje są konieczne. Nie muszą to być kosztowne wyjazdy, ale warto naciskać chociażby na okazjonalne wyjścia po pracy.
Dowiedz się więcej na pracowniagier.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.