Skóra dzieci do trzeciego roku życia jest delikatniejsza niż u osób dorosłych, ponieważ nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów ochronnych. Zimą wysusza ją mróz i mikroklimat ogrzewania. Z kolei letnie upały sprawiają, iż łatwo się przegrzewa i ulega poparzeniom słonecznym. Jako mamy maluchów możemy się zastanawiać, jak dbać o skórę dziecka zimą i latem, tak aby uniknąć jej podrażnienia. Dzisiejszy post udzieli nam zatem kilku porad, dotyczących skutecznej ochrony skóry naszych pociech.

Zimowa ochrona
Przed zimowym spacerem warto nałożyć na skórę dziecka tłuste kosmetyki ochronne, posiadające specjalny atest

Przed wyruszeniem na zimowy spacer, warto nałożyć na skórę dziecka tłuste kosmetyki ochronne, przeznaczone dla najmłodszych (Źródło: www.swiat-rodziców.pl)

Jeśli nasz malec nadal nosi pieluszki, przed spacerem w zimowy dzień, koniecznie załóżmy mu świeży pampers, uprzednio smarując jego pupę kremem lub maścią, która zapobiegnie powstawaniu podrażnień. Tłusty krem dla dzieci – najlepiej wzbogacony filtrem przeciwsłonecznym, woskiem pszczelim i pantenolem –  nanieśmy na twarz pociechy na kwadrans przed planowanym wyjściem. Dzięki temu preparat zdąży się wchłonąć i wytworzy na skórze malca warstwę ochronną. Przed wyjściem posmarujmy wargi dziecka cienką warstwą wazeliny. Podczas siarczystych mrozów nie zapominajmy także o kremie przeciwko odmrożeniom, przeznaczonym dla najmłodszych.

Jak zabezpieczać skórę dziecka podczas upałów?
W słoneczne dni malec powinien nosić przewiewną czapeczkę ochronną

W słoneczne dni malec powinien nosić przewiewną czapeczkę ochronną (Źródło: www.jamiks.com.pl)

Jeśli nasza pociecha nie ukończyła jeszcze trzeciego roku życia, w słoneczne dni zawsze należy ją okrywać lekkimi ubrankami oraz czapeczkami i nie dopuszczać do tego, by się opalała. Warto także pamiętać, że pomiedzy godziną 10:00 a 16:00 małe dziecko powinno przebywać w cieniu (np. parasola), unikając pełnego słońca. W trakcie upałów bardzo istotne jest również zabezpieczenie skóry malca kremem z filtrem. Preparat taki musi posiadać wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oraz atest Instytutu Matki i Dziecka. Dla dzieci – poniżej pierwszego roku życia – odpowiednie mogą się okazać kremy z naturalnymi, nieuczulającymi filtrami mineralnymi.

Skóra najmłodszych jest bardzo wrażliwa na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jako mamy, powinnyśmy zadbać zatem o wysoką ochronę skóry naszych pociech, zarówno latem jak i zimą. W mroźne dni warto zabezpieczać skórę dziecka tłustymi preparatami, natomiast podczas upałów smarować ją kremami z filtrami przeciwsłonecznymi. Istotne jest to, by kosmetyki te posiadały specjalny atest Instytutu Matki i Dziecka. Pamiętajmy również o tym, by spacery z małymi dziećmi w niesprzyjających warunkach pogodowych nie były zbyt długie.