Naszą delikatną skórę musimy pielęgnować szczególnie podczas zimy. Wówczas różnice temperatur są bardzo duże, a cera narażona jest na działanie mrozu i wiatru, a także na wysuszające działanie ogrzewania. Jak może to wpływać na stan naszej skóry i jak należy o nią zadbać w trakcie zimowych miesięcy?

Wpływ niekorzystnych czynników na stan skóry
Zimno wywiera negatywny wpływ na skórę

Zimno wywiera negatywny wpływ na skórę (Źródło: beautikon.com)

Minusowe temperatury, wiatr, śnieg i mróz powodują utratę wody i nadmierne wysuszenie skóry. Co więcej, zimą osoby o cerze wrażliwej lub naczynkowej zmagają się z piekącym bólem, a czasem także z popękanymi naczynkami. Przebywanie na zewnątrz, a następnie wchodzenie do ogrzewanych pomieszczeń powoduje zaczerwienienie skóry i jej nadwrażliwość. Podobnie klimatyzacja w biurze i samochodzie – bardzo wysusza skórę – a nieczyszczona może nanieść na cerę kurz i spowodować reakcję alergiczną. W wyniku działania mrozu, przemrożona, wysuszona skóra wygląda na starszą niż w rzeczywistości i wolniej przyjmuje składniki zawarte w kosmetykach. Gospodarka wodna w cerze ulega degradacji, a jedynym ratunkiem dla niej może być wizyta u dermatologa.

 Jak chronić skórę?
Zimą nie należy zapominać o kremie ochronnym

Zimą nie należy zapominać o kremie ochronnym (Źródło: kobieta.wp.pl)

Podczas zimy najlepiej jest oczyszczać skórę preparatami bezalkoholowymi, bez mydła, czyli bez działania wysuszającego. Wskazane są zatem takie preparaty jak mleczka czy śmietanki kosmetyczne. W przypadku cery tłustej poleca się natomiast stosowanie żeli do twarzy. Przykładem takiego środka jest aktywny żel do mycia twarzy z firmy Iwostin. Przed każdym wyjściem na zewnątrz należy pamiętać o zastosowaniu kremu ochronnego. Jeżeli mamy cerę tłustą wystarczy dla nas lekki, odżywczy i półtłusty krem. Jeśli z kolei posiadamy cerę suchą lub wrażliwą, warto wybrać krem tłusty. Należy zaaplikować go na skórę twarzy na około 20 minut przed nałożeniem makijażu, gdyż inaczej na skórze pozostanie tłusty film i będziemy miały problemy z nałożeniem i utrzymaniem ładnego makijażu. Bardzo ważnym punktem pielęgnacji skóry zimą jest pamiętanie o aplikowaniu kremów pielęgnujących na noc, które nawilżą i odżywią naszą cerę. Zimą dobrym pomysłem jest także regularne stosowanie masek kosmetycznych, które powinny zawierać takie składniki jak: witaminy A, D, E, K.

Zimą nasza cera wymaga szczególnej dbałości. Warto zatem pamiętać o delikatnych preparatach do mycia twarzy, kremach ochronnych, nocnej pielęgnacji oraz maseczkach kosmetycznych, które nawilżą i odżywią naszą skórę.