Ulewanie u dziecka w wieku niemowlęcym jest bardzo typową przypadłością, jeśli zatem pediatra zdiagnozował u naszego maluszka podobną dolegliwość, nie powinnyśmy się tym zanadto przejmować. W dzisiejszym poście poznamy odpowiedzi na następujące pytania: co jest przyczyną takich problemów pokarmowych i jak możemy walczyć z ulewaniem się pokarmu u naszych pociech?
Przyczyny ulewania
Dlaczego ulewanie dotyka najmłodszych? W przypadku dojrzałego układu pokarmowego, wypite mleko trafia prosto do żołądka, a następnie wytworzony przez nie nacisk sprawia, że zwęża się połączenie miedzy przełykiem a żołądkiem, zwane wpustem żołądka. Mechanizm ten uniemożliwia cofanie się pokarmu z powrotem do przełyku. Natomiast u małych dzieci, mięśnie w okolicy wpustu często nie są jeszcze w pełni rozwinięte, toteż nie powstrzymują one treści pokarmowej – konsystencją przypominającej mleko lub twarożek – przed cofaniem się do przełyku. Mleko, które ponownie znajduje się w przełyku, szybko go opuszcza, czego konsekwencją jest ulewanie. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą dodatkowo wpływać na wystąpienie tej przypadłości. O czym mowa? Okazuje się, iż ulewaniem pokarmu często kończy posiłek, w ramach którego malec spożył zbyt dużą ilość mleka lub wypił je szybko. Co więcej, inną niesprzyjającą okolicznością w tym względzie, może się okazać zbyt duża ilość ruchu u dziecka, tuż po posiłku.
Skończ z ulewaniem
Aby walczyć z ulewaniem się pokarmu, po każdym posiłku powinnyśmy odbijać nasze dziecko, a następnie kłaść je na boku. Jeśli nie karmimy piersią, możemy podać maluszkowi mleko modyfikowane z dodatkiem skrobi, która sprawi, że pokarm stanie się gęstszy, a tym samym nie będzie przedostawał się z powrotem do przełyku. Z kolei częściowa hydroliza białek mleka pomoże w szybszym przedostaniu się pokarmu z żołądka do jelita cienkiego, co również będzie zapobiegało ulewaniu.
Ulewanie u najmłodszych to bardzo częsta dolegliwość, która może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego. Dodatkowo, ulewaniu może sprzyjać zbyt duża ilość mleka podczas jednorazowego karmienia, szybkie picie lub ruch po posiłku. Aby przeciwdziałać cofaniu się pokarmu, nie zapominajmy o odbijaniu dzieci, kładzeniu ich na boku oraz podawaniu im specjalnego mleka modyfikowanego, przeciwdziałającego ulewaniu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.