Joga w ciąży to doskonały sposób na wzmocnienie swojego ciała, a także rozciągnięcie okolic bioder i szyjki macicy. Uprawianie tego sportu pozwala też poznać techniki oddychania oraz okiełznać huśtawkę emocji. Jakie jeszcze korzyści przynosi praktyka jogi w okresie ciąży i kto może zdecydować się na taką aktywność fizyczną?

Czy można ćwiczyć jogę w ciąży?

Joga dla kobiet w ciąży może wydawać się złym pomysłem, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Praktykowanie tego sportu to świetny sposób na dawkę ruchu praktycznie dla każdego. Ciężarnym zaleca się nawet takie ćwiczenia ze względu na ich antystresowe działanie.

Co ważne, uprawianie jogi pomaga zmniejszyć napięcie emocjonalne, które przez zmiany hormonalne w trakcie ciąży potrafi sięgać zenitu. Dodatkowo relaksuje ciało oraz wycisza umysł.

Poza tym warto pamiętać, że joga pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Praktykowanie odpowiednich asan (pozycji jogi) poprawia również rozciągliwość ciała. To natomiast ma pozytywny wpływ na sam poród, ponieważ znacznie ułatwia jego przeprowadzenie.

W przetrwaniu akcji porodowej wspiera także umiejętność właściwego oddychania, którą można nabyć podczas zajęć jogi. Brzmi to odrobinę dziwnie, ale odpowiednie wdychanie i wydychanie powietrza nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego zwłaszcza podczas porodu, który wiąże się z ogromnym wysiłkiem, przydaje się wiedza na temat kontrolowania oddechu i jego możliwości redukowania lęku, stresu czy bólu.

Należy jednak pamiętać, że w ciąży nie powinno się uprawiać wszystkich ćwiczeń. Niektóre asany mogą być zbyt wymagające lub nie do końca bezpieczne dla Twojego zdrowia. Z tego względu w studiach jogi organizowane są zajęcia specjalnie dla kobiet w ciąży.

Jeśli nie masz w okolicy ośrodka, który oferuje takie lekcje, możesz też ćwiczyć w domu. W takim przypadku musisz tylko wybrać jej odpowiednią metodę, czyli jogę prenatalną.

Przeciwskazania do praktyki jogi w ciąży

Choć joga ma wiele zalet dla kobiet w ciąży, to przed rozpoczęciem praktykowania asan warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Istnieje kilka sytuacji, w których uprawianie jej nie jest najlepszym pomysłem dla ciężarnych. Wśród przeciwwskazań do praktyki tego sportu należy wskazać przede wszystkim przodujące łożysko, ciążę bliźniaczą lub zagrożoną.

Istnieją również inne okoliczności, które mogą dyskwalifikować do uprawiania jogi w ciąży. Dlatego przed rozpoczęciem aktywności fizycznej trzeba skonsultować ten zamiar z lekarzem, który ustali, czy praktykowanie danego sportu będzie bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.

Jakie efekty daje joga w czasie ciąży? Zalety ćwiczeń

Joga w ciąży przynosi wiele korzyści. Nauka właściwego oddychania czy rozciągnięcie ciała to tylko część z nich. Oprócz tego praktykowanie jej wzmacnia mięśnie pleców, a także odciąża i prostuje kręgosłup. Dzięki temu kilkumiesięczne noszenie dziecka jest znacznie łatwiejsze, ponieważ powoduje mniejsze zmęczenie oraz bóle pleców.

Dodatkową zaletą jogi są redukcja bólów w okolicy miednicy i ciężkości nóg – w okresie ciąży wydaje się to bardzo ważne, ponieważ w organizmie gromadzi się wtedy woda, która generuje obrzęki dolnych kończyn.

Kiedy zacząć praktykować jogę w ciąży?

Jeśli praktykowałaś jogę przed zajściem w ciążę, to możesz kontynuować tę aktywność bez żadnej przerwy. Natomiast osoby, które chcą ćwiczyć w jej trakcie, powinny poczekać z rozpoczęciem treningów do drugiego trymestru.

Wszystko dlatego, że w pierwszych miesiącach ciąży rozwijają się najważniejsze narządy oraz układ nerwowy dziecka. Z tego względu trzeba postarać się o maksymalne ograniczenie czynników, które mogą przyczynić się do poronienia. Rozpoczęcie aktywności fizycznej po upływie trzech miesięcy od zaciążenia będzie więc prewencyjnym krokiem.

Po wdrożeniu jogi w drugim trymestrze można praktykować ją aż do rozwiązania. W tym czasie należy pamiętać o tym, aby asany były delikatne, a także dopasowane do potrzeb oraz możliwości ciała. Wśród przykładowych pozycji, które warto wdrożyć do ćwiczeń w ciąży, wskazuje się takie asany jak:

  • pozycja kota;
  • savasana boczna;
  • virasana;
  • parvatasana w virasanie;
  • baddha-konasana;
  • upavistha konasana;
  • setu-bandha-sarvangasana.