Nadanie imienia Zofii Posmysz kawiarni literackiej MDSM to symboliczny gest upamiętnienia wybitnej pisarki i osoby, która doświadczyła na własnej skórze horroru nazistowskich obozów koncentracyjnych. Posmysz, autorka m.in. słynnej powieści „Pasażerka”, w swoich utworach dawała świadectwo o piekle Auschwitz i walce o zachowanie człowieczeństwa w ekstremalnych warunkach.

Miejsce spotkań i refleksji

Kawiarnia literacka imienia Zofii Posmysz ma stać się miejscem spotkań, wymiany myśli i refleksji nad literaturą, historią i pamięcią. Będą tam organizowane spotkania autorskie, prelekcje, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. To przestrzeń, która ma służyć pielęgnowaniu pamięci o ofiarach Holocaustu i promować wartości takie jak tolerancja, zrozumienie i dialog.

Zofia Posmysz – życie i twórczość

Zofia Posmysz (ur. 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie, zm. 17 lipca 2020 r. w Warszawie) – polska pisarka, tłumaczka i więźniarka Auschwitz. W czasie okupacji niemieckiej działała w ZWZ-AK. Aresztowana w 1942 r., trafiła do Auschwitz, gdzie przebywała do 1945 r. Po wojnie pracowała jako dziennikarka i tłumaczka.

Więcej o Zofii Posmysz

Zofia Posmysz była niezwykłą kobietą, która swoim życiem i twórczością dała świadectwo o mrocznych czasach II wojny światowej. Nadanie jej imienia kawiarni literackiej w Oświęcimiu to piękny sposób na upamiętnienie jej osoby i dorobku. Więcej o samej pisarce przeczytasz na portalu brzeszcze24.pl.